Česká filharmonie zahajuje další ročník koncertů pro děti

Die Tschechische Philharmonie

S dalším, už třetím ročníkem koncertů pro žáky základních škol a středoškolské studenty přichází v těchto dnech Česká filharmonie. Mladým posluchačům nabízí nejen známá díla slavných skladatelů, ale i setkání s dirigentem a hráči orchestru nebo dílny, na kterých si mohou sami zahrát nebo složit vlastní skladbu. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

"Pojďme si nejdřív zahrát začátek Kuřátek, jak je napsal Musorgskij. /Ukázka pro klavír/ - A my vám to teď zahrajeme ve verzi orchestrální. /Ukázka pro orchestr/"

Takto přibližoval dirigent Marko Ivanovič Musorgského Obrázky z výstavy mladým posluchačům v minulé sezóně. Český studentský orchestr v ní v rámci cyklu Čtyři kroky do nového světa uvedl i Smetanovy symfonické básně Vltava a Šárka nebo Janáčkova Tarase Bulbu. Letos jsou připraveny další čtyři koncerty, tentokrát z děl Johanna Nepomuka Hummela, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Sergeje Rachmaninova a Antonína Dvořáka. Česká filharmonie si tak podle svého ředitele Václava Riedelbaucha chce "vychovat" budoucí publikum:

"Já jsem od počátku svého působení tvrdil, že se musíme starat intenzivněji o mládež. Já jsem to kdysi nazval "šedivými hlavami". Těch bylo poměrně hodně v auditoriu, ale i ty černé a zrzavé a hnědé hlavy jsou tam potřeba. Takže celkový trend směřoval k tomu zaměřit se velmi intenzívně na práci s mladší vrstvou publika."

Do pražského Rudolfina tak na koncerty pravidelně přicházejí nejen žáci a studenti z Prahy, ale i z Děčína, Chrudimi, Benešova, Mladé Boleslavi nebo například Trhových Svin v jižních Čechách. O letošní cyklus projevili zájem dokonce i studenti z tureckého Istanbulu. Kromě zážitků z poslechu si odnášejí i brožuru o životě skladatele s nahrávkou jeho díla na cédéčku. Česká filharmonie však kromě těchto koncertů s výkladem připravila v nové sezóně i novinku: dopoledne, která mohou mladí posluchači strávit s filharmoniky, dirigentem a orchestrem nebo se slavným skladateli.

"Dopoledne se skladateli jsou takové hravé interaktivní workshopy pro děti ve věku 4. až 6. třídy základní školy. Mají za cíl přiblížit hravou formou dětem velká skladatelská díla a velké skladatelské osobnosti. Byl to především W. A. Mozart, pak to bude vánoční hudba, určitě se budeme věnovat i lidové tvorbě koled. Potom budeme probírat Bohuslava Martinů a nakonec Antonína Dvořáka,"

Vladimir Darjanin,  foto: ČTK
vysvětlila lektorka těchto workshopů Klára Boudalová. Na setkání se současným skladatelem Slávkem Hořínkem si děti vyzkoušejí i vlastní skladbu. Takto už ztvárnily například scénu půlnočního strašení.

Koncerty a další akce, které Česká filharmonie připravuje pro děti, si už získaly své pravidelné publikum. Současný ředitel filharmonie Václav Riedelbauch věří, že budou pokračovat i pod novým vedením. Minulý týden totiž ministr kultury Václav Jehlička jmenoval ředitelem filharmoniků Vladimíra Darjanina. Ten už oznámil, že chystá řadu změn. Chce například zrušit tzv. turistické koncerty. Na nového šéfa, který nastoupí do funkce 1. července 2009, čekají také složitá jednání s filharmoniky o autorská práva k nahrávkám z jejich koncertů. Kvůli tomuto vleklému problému odřeklo účast České filharmonie na zahajovacím koncertu ročníku 2009 i vedení Pražského jara.