Česká filharmonie zatím stávky nechystá

Václav Kasík, foto: ČTK

V České filharmonii to stále vře. Filharmonici se nesmířili s náhlým odvoláním svého ředitele Vladimíra Darjanina a se jmenováním nového šéfa Václava Kasíka. K razantním protestům v podobě stávky se ale nechystají.

7. května ministr kultury Václav Riedlbauch po necelém roce odvolal z funkce ředitele České filharmonie Vladimíra Darjanina. Jako důvod uvedl chyby v hospodaření. Darjaninovo odvolání ale vyvolalo v orchestru bouřlivou reakci. Poprvé po dvaceti letech hráči zrušili večerní koncert a místo toho jen přečetli své prohlášení:

Václav Kasík,  foto: ČTK
"Je to věc naprosto nestandardní, jsme si toho samozřejmě vědomi, to skutečně nepatří do běžného života. Opravdu to bylo hrozné pro nás, stejně jsme ale nakonec docházeli k tomu, že kdybychom to neudělali, tak by si toho nikdo ani nevšiml a nikdo by se nepozastavil nad kroky pana ministra, které podle našeho názoru jsou naprosto nestandardní," uvedl k tomu za hráče Jaroslav Pondělíček.

Po zrušeném koncertu filharmonici odjeli na desetidenní turné do Španělska. V den, kdy se z turné vraceli, jmenoval ministr Riedlbauch novým ředitelem České filharmonie bývalého šéfa Českého rozhlasu Václava Kasíka. Stalo se tak bez výběrového řízení. Ministr ke Kasíkovi uvedl:

"On je jmenován ředitelem České filharmonie. Jestli bude vývoj situace jiný, to budu buď řešit já nebo můj nástupce v ministerském křesle, ale je to ředitel s plnými pravomocemi, tak jak to má být."

Filhamonici proti takovému postupu ministerstva protestují. Na tento pátek svolali tiskovou konferenci, na kterém zveřejnili své prohlášení. V něm se obracejí na veřejnost, aby nepřipustila podobnou mocenskou zvůli ministerských úředníků. Jana Brožková za Uměleckou radu České filharmonie ale uvedla, že k větším protestům se orchestr nechystá:

"Samozřejmě situace je v běhu a spíše čekáme, jak se budou věci vyvíjet. Orchestr se sejde teď poprvé po zájezdu v neděli na zkoušce, kde se ještě poradí dál o dalších postupech. Samozřejmě nějaké návrhy protestních akcí už proběhly, ale nejsou schválené."

Například stávková pohotovost, jakou v těchto dnech kvůli jmenování nového ředitele vyhlásil Karlovarský symfonický orchestr, by podle Jany Brožkové bylo až krajní řešení. Václav Kasík se jako nový ředitel České filharmonie k situaci dosud nevyjádřil, s hráči se chce poprvé setkat právě na nedělní zkoušce.