Bezpečnostní rada státu jednala mimo jiné o přípravě listopadového summitu NATO v Praze

Lubomír Zaorálek, Pavel Rychetský a Cyril Svoboda (zleva), Foto: ČTK

Bezpečnostní přípravy na listopadové zasedání Severoatlantické aliance a jejich dopady na život obyvatel Prahy policie zatím utajuje. Informace mají být uvolňovány až od září. Minimum bylo prozrazeno i po zasedání bezpečnostní rady státu. Podrobněji Zdeňka Kuchyňová.

Lubomír Zaorálek,  Pavel Rychetský a Cyril Svoboda  (zleva),  Foto: ČTK
Od 20. do 22. listopadu přijedou do Prahy zástupci 19 členských států NATO a 27 zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. Summit budou provázet přísná bezpečnostní opatření, s ochranou vzdušného prostoru českému letectvu pomohou spojenci. Policisté z evropských zemí si již nyní vyměňují informace o lidech, kteří by mohli summit narušit. Nabízí se otázka, zda se v listopadu máme obávat něčeho podobného, co máme ještě v živé paměti ze září roku 2000, kdy v Praze zasedal Mezinárodní měnový fond. Dá se opět očekávat příjezd radikálů z celé Evropy? Bezpečnostní rada státu se zatím tváří klidně, což potvrdil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

"Příprava probíhá standardním způsobem, nezjistili jsme žádné vážné potíže, které by měly tuto věc ohrozit. Zdůrazňuji, že je to první summit konaný za železnou oponou. Potom je to poprvé po útoku teroristů na Spojené státy americké, je to summit, kde se bude rozhodovat o rozšíření Severoatlantické aliance, je to summit, který má také odpovědět na některé základní výzvy bezpečnostní, takže z tohoto důvodu je tento summit mimořádně důležitý."

Alexandr Vondra a Lubomír Zaorálek  (zleva),  Foto: ČTK
Jak dodal premiér Vladimír Špidla, projednávaný materiál na Bezpečnostní radě státu se týkal především politických aspektů summitu. V této souvislosti chce požádat o přijetí prezidenta Václava Havla, se kterým chce jednat o tom, aby ústavní činitelé vystupovali koordinovaně.

Summit NATO budou provázet přísná bezpečnostní opatření, která si vyžádají mj. omezení dopravy. Konkrétní informace, však s odkazem na to, že se o všem teprve jedná, Špidla ani Svoboda nesdělili. V nedělním diskusním pořadu však dva pražští zastupitelé uváděli, že oblast kolem Kongresového centra bude hermeticky uzavřená a lidé musí počítat s velmi důkladnými kontrolami a to například i v metru. Dokonce doporučovali Pražanům, aby ve městě vůbec nebyli. Vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexander Vondra k omezení obyvatel hlavního města uvedl.

"Já předpokládám, že v tom bezprostředním okolí Kongresového centra bude zóna, kam bude přístup jenom na akreditace a my samozřejmě budeme Pražany informovat. Já bych řekl v tom období září, říjen, listopad, tak, aby nikdo nebyl překvapen nebo nějakým způsobem na svých právech výrazně krácen."

Jiří Rusnok,  Bohuslav Sobotka a Jaroslav Tvrdík  (zleva),  Foto: ČTK
Na zasedání Severoatlantické aliance se mohou těšit některé pražské děti, jejichž školy jsou v okolí míst summitu. Jak uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda, v současnosti probíhá jednání s Ministerstvem školství.

"To znamená, školy, které jsou v bezprostřední blízkosti míst, kde se bude summit konat, tak tam volno bude. Není to tak, že by byly v celé Praze prázdniny."

Vrcholné schůzky NATO obvykle nedoprovázejí tak masové a radikální protesty jako zasedání světových hospodářských organizací. Zatím nebyla zaznamenána informace, že by se Praha měla stát terčem terorismu. Jsou však zprávy o chystaných protestních akcích a kontrasummitu komunistů. Policie na bezpečnostních přípravách intenzívně pracuje. Podle náměstkyně policejního prezidenta Ivany Pánkové bylo zakoupeno vybavení za více než 400 miliónů korun - mj. štíty, balistické vesty, protiúderové prostředky, a speciální oděvy Důležitou roli v zajištění pořádku bude mít i kamerový systém.