Bezpečnostní rada státu jednala o pražském summitu NATO

NATO

Po víkendových zkušenostech z italského Janova, kde si střety odpůrců globalizace s bezpečnostními silami vyžádaly dva lidské životy, se už česká policie začíná chystat na pražský summit NATO. Ten proběhne až za 15 měsíců, už teď se ale promýšlí strategie. Právě tomu byla věnována podstatná část úterního jednání Bezpečnostní rady státu. Podrobnosti má Josef Kubeczka.

Do Prahy by se na vrcholnou schůzku mělo 21. a 22. listopadu 2002 sjet 46 hlav států zemí NATO a Partnerství pro mír, celkově kolem 200 hostů. Jak řekl po jednání Bezpečnostní rady státu náměstek ministra vnitra Petr Ibl, o jejich bezpečnost by měl dbát přibližně stejný počet ochránců pořádku jako při loňském zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky:

"No tak těch osm až deset tisíc, kteří by měli být připraveni pro Prahu, pokud to bude v Praze. Pokud by mělo dojít k nějakému navýšení, tak samozřejmě v těch útvarech venkovních to bude připraveno a v případě potřeby by se sjeli do Prahy."

Podle některých informací ministerstvo vnitra předpokládá, že bude posílen počet těžkooděnců. Zatímco loni při zasedání finančníků zasahovalo v pražských ulicích 2000 těchto speciálně vybavených policistů, příští rok by jich mělo být připraveno 3000. Zlepšit se má také výbavení policistů. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík chápe summit NATO jako akci především jeho resortu, a proto poskytne drtivou většinu příslušníků vojenské policie, která čítá asi 600 mužů. Náměstek Ibl připomněl, že světoví finančníci a politici se v poslední době snaží organizovat svá setkání v co nejodlehlejších místech, a tak se objevují i spekulace o variantě přesunout pražský summit jinam. Podle Petra Ibla ale tato varianta zatím nepřichází v úvahu:

"Zatím vůbec nezaznělo to, že by se mělo uvažovat o tom, že by to v Praze nebylo. Já jsem už jednou řekl, že pro Prahu je to prestižní záležitost a domnívám se, že to i takto policie zvládne."

Bezpečnostní opatření by měla spotřebovat téměř polovinu asi 800 milionového rozpočtu summitu. Nejvíce peněz, necelých 373 miliónů, dostane vnitro, které bude zajišťovat jeho bezpečnost. Ministerstvo zahraničí bude na organizaci summitu disponovat 338 milióny korun. Stav příprav znovu projedná Bezpečnostní rada státu na konci září. Do té doby chce ministr financí zrevidovat, kolik peněz bude vlastně policie potřebovat.