Bezpečnostní rada státu projednala stav příprav na pražský summit NATO
Více než roční přípravy na summit NATO v Praze v těchto dnech vrcholí. Organizátoři v čele s vládním zmocněncem pro přípravu setkání aliance Alexandrem Vondrou tvrdí, že necelé tři týdny, které zbývají do této dvoudenní akce, budou sice hektické, ale vše se nakonec zvládne.
"Technické otázky v návrhu zákona samozřejmě nebyly řešeny. Je jasné, že se zvolí taková možnost, aby rychlost zásahu byla odpovídající. Jeden z problémů tohoto systému i pro Českou republiku při různých úvahách o zajištění vzdušného prostoru je, že z některých základen je to velmi daleko. To technické řešení ale musí navrhnout vojenští odborníci, protože to není lehká úloha a v zákonu se samozřejmě neřešila."
Zákon by měl v Poslanecké sněmovně bez problémů projít. Proti budou zřejmě jen komunisté. Občanské demokratické straně podle svého předsedy Václava Klause vadí pouze způsob, jakým vláda zákon navrhla, a skutečnost, že bude projednáván ve stavu legislativní nouze:
"Já myslím, že bychom chtěli žít v zemi, kde, když rok víme o tom, že bude tento summit, že je nedůstojné, aby se taková věc navrhovala v neděli večer na mimořádném zasedání vlády a dva týdny před tímto summitem. To je skutečně nedůstojné a přibližuje nás to spíše k banánovým republikám než k normálně fungujícím zemím. To je jasná vina této vlády."
Na jednání Bezpečnostní rady státu bylo také konstatováno, že na summit NATO je rovněž připravena česká policie. Jak prohlásil ministr vnitra Staniclav Gross, v porovnání se zasedáním světových finančníků před dvěma lety budou policisté k případným demonstrantům přistupovat daleko aktivněji:
"Policisté nebudou pasivně hájit pozice, které budou tvořit jednotlivé hlídané zóny a nenechají do sebe tak nečinně a tak dlouho bušit v případě, že do nich někdo bušit bude. Policie České republiky bude mít mnohem větší počet vycvičených a plně vystrojených policistů protiúderovými prostředky pro zvládání případných pouličních problémů. Pokud by ty problémy nastaly na více místech Prahy, bude mít tyto síly k dispozici po celé Praze, nikoli jenom kolem budovy Kongresového centra."
Vedle policistů budou během summitu NATO v Praze působit také občanské právní hlídky. Ty chtějí monitorovat situaci a zjišťovat, zda policie nepřekračuje zákony. Podle koordinátora Jiřího Kopala se bude v ulicích Prahy pohybovat asi osm až deset skupinek o čtyřech až pěti lidech:"Je možné, že v nějakých situacích budou připraveny i zálohy, že třeba vyjde do ulic šedesát lidí, kteří budou samozřejmě patřičně proškoleni. Budou mezi nimi i právníci a studenti práv. Myslíme si, že tento počet bude dostatečný, protože neočekáváme tak velký počet lidí. Zaměřujeme se na sledování situace stejně, jako lidsko-právní organizace v zahraničí. Budeme se snažit o to, aby informace, které dostane veřejnost a sdělovací prostředky, byly opravdu takové, jaké jsou běžné při těch situacích, kdy dochází ke střetům policie s demonstranty."
Zpřísněný režim už platí na hranicích České republiky. Ministr vnitra Stanislav Gross upozornil, že policie nemusí do země vpustit nejen ty cizince, kteří jsou v evidenci tzv. nežádoucích osob.