Bilance zahraničního obchodu v ČR

CzechTrade

Výsledky českého obchodování v zahraničí za rok 2001 jsou lepší než za minulý rok, potvrzují to výzkumy agentury Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky Czech Trade. Blíže Mikuláš Kroupa.

Úspěch v obchodování zaznamenaly české firmy v oborech strojírenství, automobilismu a v průmyslovém spotřebním zboží, kam patří i softwareové produkty a počítače. Překvapením minulého roku jsou vývozci nábytku, pivovary a loděnice. Jaký dopad mají tyto úspěšné obchodní zakázky na celkovou ekonomickou situaci České republiky, jsem se zeptal Jana Macha, mluvčího Czech Trade.

CzechTrade
"Výsledky jsou poměrně potěšitelné, protože se schodek za minulý rok snížil téměř o dvě miliardy oproti roku 2000. Ve spoustě zemí, kde byl dřív schodek - deficit - jsme se dostali do aktivního salda, tedy do přebytku. To znamená, že naše vývozy v těchto zemích převládly nad dovozy. Jde tady zejména o strategické trhy ve Velké Británii, Belgii, Nizozemí, Irsko."

Podle průzkumů agentury Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, se nejvíce tedy 48 % z 1 500 dotázaných českých firem obává kolísání kurzu koruny. Ta v posledních měsících výrazně posílila. Některé firmy uvádějí, že je silná měna nutí k úsporným režimům, jako je snižování stavu zaměstnanců nebo pozastavení nákupu investic.

Hnacím motorem českého zahraničního obchodu bylo otevření zahraničních kanceláří agentury Czech Trade, které vyhledávají a zprostředkovávají zakázky výhradně českým vývozcům. Počet tendrů pro české firmy prostřednictvím Czech Trade za rok 2001 činil 7 540 zakázek. Mezi nejvydařenější obchody patří české pivo v Itálii, speciální vrtáky pro floridský letecký průmysl nebo české lodě pro Nizozemí.