Bill Gates navštívil Prahu

Bill Gates dostal od pražského primátora Pavla Béma symbolický klíč od hlavního města (Foto: ČTK)

Na jednodenní návštěvu přijel do Prahy šéf společnosti Microsoft a zřejmě nejbohatší člověk planety Bill Gates. Od roku 1994 je to jeho třetí cesta do České republiky. Gatesův program sleduje Milena Štráfeldová:

Bill Gates dostal od pražského primátora Pavla Béma symbolický klíč od hlavního města (Foto: ČTK)
Bill Gates přiletěl do Prahy v pondělí pozdě večer a rázem se stal nejstřeženějším mužem v zemi. Z programu zakladatele největší softwarové společnosti na světě známe proto jen několik hlavních bodů. V úterý ráno navštívil pražský magistrát:

"Předávám panu Gatesovi symbolický klíč od bran hlavního města Prahy jako vyjádření otevřenosti hlavního města vůči všem moderním informačním a komunikačním technologiím. Billa Gatese vnímáme jako duchovního otce tohoto procesu,"

řekl při krátkém setkání pražský primátor Pavel Bém. Hlavním důvodem Gatesovy cesty do Prahy je účast na konferenci o bezpečnosti počítačových technologií, kterou zde pořádá společnost Microsoft. Ta chce během příštích dvou let zabránit například tomu, abychom byli zaplavováni tzv. spamy, tedy nevyžádanými e-maily. Gates se však při návštěvě Česka zaměřuje i na charitativní akce. Právě Prahu si vybral k tomu, aby tu oznámil spuštění mezinárodního programu Potenciál bez hranic. Ten v zemích střední a východní Evropy podpoří lokální charitativní projekty. A pokračuje i jeho spolupráce s Kontem Bariéry, které pomáhá lidem upoutaným na invalidní vozík. Na Gatesovu návštěvu Prahy navazuje cesta do Bratislavy, kde ho čeká setkání se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou a ministry pro informační technologie ze zemí přistupujících k EU.

Bill Gates dostal od pražského primátora Pavla Béma (vlevo) symbolický klíč od hlavního města (Foto: ČTK)
Počítače a informační technologie v posledních letech podstatně změnily svět. To kolegyni Mileně Štráfeldové ostatně potvrdil i publicista a počítačový expert Ondřej Neff:

"Počítače nás všechny změnily víc, než si uvědomujeme. Změnil se styl práce, styl zábavy a komunikace. Já jenom připomenu, že třeba taková zdánlivě všední věc, jako jsou hypermarkety, by vůbec nemohla bez informačních technologií fungovat. A řekl bych, že nový prvek, který se vyskytl v posledních několika letech, je akcent na bezpečnost. Boj proti terorismu musí být založen na zcela novém přístupu k informačním technologiím. A myslím si, že teď zase budou vojáci a vojenský průmysl tím motorem vývoje a že do takových pěti, deseti let se výsledky jejich práce promítnou i do našich životů. Tím myslím větší bezpečnost na ulicích, větší bezpečnost kolem krádeží automobilů, pohybu osob přes hranice. Bude vyřešena osobní identifikace, naše identifikace u počítače, takže budeme moci daleko bezpečněji nakupovat po internetu. Takže to je myslím ten bezprostřední úkol pro příští léta."

A nezbavují nás naopak informační technologie a počítače také trochu soukromí a osobních svobod?

"Já nepokládám za velkou svobodu, když se musím tetelit kvůli tomu, jestli mi někdo ukradne auto a během pěti hodin je někde na Ukrajině. Já si myslím, že počítače se velmi málo zajímají o naši skutečnou svobodu."

Nicméně díky počítačům je možné o nás sbírat daleko více údajů než dřív...

"To je samozřejmé, to je podstata práce počítačů."