Blesková povodeň přinesla spoušť

Foto: ČTK

Tři oběti na lidských životech, miliardové škody - taková je zatím bilance víkendových bleskových povodní, které v posledních dnech řádily v některých oblastech České republiky. Nutno dodat, že na některých místech letos opakovaně.

Úklid po povodni v postižené části Hrádku nad Nisou,  foto: ČTK
Vydatným srážkám se nevyhnulo celé území Česka, avšak ne všude dosahovaly rozměrů katastrofy. Se záplavami bojovali v povodí Dyje či na Chrudimsku, mnohem výrazněji se projevily na jihu Čech, kde v neděli hrozila evakuace části Veselí nad Lužnicí, ale přímo katastrofální situace byla a je v severních Čechách, zejména na Liberecku a Děčínsku. Tři oběti si vyžádaly záplavy na Liberecku, další lidé se však stále pohřešují. Na Děčínsku povodně podle hasičů poničily 1224 domů a 85 mostků. Místy tisíciletá voda v sobotu odřízla některé severočeské oblasti, třeba město Frýdlant, od světa.

Rozvodněná říčka Jeřice zaplavila 7. srpna centrum Chrastavy na Liberecku,   foto: ČTK
Hrádek nad Nisou je po Chrastavě druhým nejponičenějším místem na řece Nise. Město bylo ještě v neděli ráno odříznuto od okolního světa. Nisa se tu rozlila do šíře jednoho kilometru a napáchala mnoho škod. Ještě v noci na pondělí zůstávaly některé části Hrádku zaplavené vodou. Starosta města Martin Půta v pondělí ráno doufal, že snad už bude možné začít pracovat na odstraňovaní škod:

"Já věřím, že Nisa poklesne ještě alespoň o dalších 20 - 30 centimetrů, že už budou nemovitosti, kde už budou moci hasiči čerpat. Máme tady pět sborů, hlavně z Jablonecka, ze Semilska. Chci moc poděkovat kolegům starostům za to, že nám je sem poslali. Věřím, že kromě vojáků, kterých máme na zítřek slíbených 50, že také příjdou dobrovolníci. Komunikujeme s Adrou, komunikujeme s Hands for help, a tady budou potřeba hlavně ruce, protože ty domy se žádnou technikou nevyčistí."

Foto: ČTK

Samospráva i dobrovolníci se snaží dopravit do postižených a mnohdy nedostupných oblastí to nejnutnější, tedy pitnou vodu, jídlo, čistící prostředky či umožnit zdravotníkům poskytnout nezbytnou pomoc. Na některých místech nefunguje síť mobilních telefonů. Na Liberecku a Ústecku jsou tisíce domácností bez elektrického proudu a plynu. Tam, kde voda opadla, mohou začít práce na opravě poškozených distribučních sítí, řekl v pondělí ráno mluvčí energetické společnosti RWE Jiří Bezděk:

"Předpokládáme, že v obci Hrádek na Nisou a Chotyně, pokud půjde vše dobře a podaří se tyto závady odstranit, tak by poté následovala tlaková zkouška a předpokládejme, že zhruba zítra by mohla být obnova dodávek zemního plynu odběratelům. Alespoň většině odběratelů."

Prezident Václav Klaus a hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler  (vpravo) v Hrádku nad Nisou,  foto: ČTK
Zdá se, že se počasí přece jen umoudřilo a na většině míst, které zasáhla povodeň, přestalo pršet.

Liberecký hejtman Stanislav Eichler odhadl, že voda způsobila v kraji škody přes čtyři miliardy korun, na Děčínsku přes jednu miliardu korun. Podle hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové budou škody daleko větší než při bleskové povodni, která Děčínsko postihla minulý rok v červenci:

"Prvotní náklady, tedy prvnotní škody, půjdou do stamilionů, budou daleko vyšší než byly v roce 2009. A samozřejmě i ty následné budou daleko vyšší, protože tady se jedná o 52 obcí, kdežto loni to bylo méně pbcí, takže to bude narůstat."