Blokáda hranic kvůli JETE má ustat

V Jaderné elektrárně Temelín pokračovala v pondělí oprava impulsního pojišťovacího ventilu, kvůli jehož závadě se musí opakovat některé zkoušky. Opravy pokračují za přítomnosti odborníků německé firmy Sempel, která je výrobcem ventilů. Spuštění Temelína se tak oddálí. Více informací má Evelina Himalová...

"Dokud problémy s pojistným ventilem parogenerátoru nebudou odstraněny, Jaderná elektrárna Temelín nebude spuštěna," reagoval mluvčí české vlády Libor Rouček v pondělí na dopis bavorského premiéra Edmunda Stoibera, který vyzval premiéra Miloše Zemana, aby elektrárna nebyla uváděna do provozu, dokud se nevyjasní bezpečnostní otázky. Mluvčí rakouské strany Zelených Eva Glawischnigová předpokládá, že Temelín nebude aktivován do doby, než je navštíví rakouská delegace, protože jinak by prý vypukl obrovský skandál. Temelín se stal opět jedním z hlavních témat pozdního večerního zpravodajství rakouské televize. Po reportáži z Prahy i z česko-rakouských hranic se přímým vstupem zapojil do vysílání také hejtman spolkové země Horní Rakousko Josef Pühringer, který označil nedávné blokády rakousko-českých hranic proti Temelínu za "nutnou sebeobranu", jejíž příčinou je strach obyvatel z jaderné elektrárny. "Horním Rakousům totiž nikdo nedopřává sluchu. Už celé desetiletí hlasitě upozorňujeme, že tuto elektrárnu u hranic Horních Rakous považujeme za hrozbu" postěžoval si hejtman s tím, že dosud nebyl pozván k žádnému jednacímu stolu. Připomněl také názor vídeňské vlády, že pokud nebude vyjasněna bezpečnostní otázka Temelína, nebude možné uzavřít energetickou kapitolu při vstupních jednáních Evropské unie s Českou republikou.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil v pondělí připustil, že problém blokád rakousko-českých hranic kvůli spuštění Temelína má i rozměr Evropské unie a v krajním případě by se jí její orgány na podnět České republiky mohly zabývat. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Pavla Teličky, jak řekl v pondělí Českému rozhlasu po svém setkání s rakouským velvyslancem Klasem Daublebským, by měly otázku blokád česko-rakouských hranic rakouskými odpůrci jaderné elektrárny Temelín řešit především obě zúčastněné země... Uvedl první náměstek ministra zahraničí Pavel Telička pro Český rozhlas. Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil k tomu prohlásil, že optimismus ohledně vyřešení problému s blokádami rakousko-českých hranic dodalo české diplomacii ujištění velvyslance, který o žádné další chystané blokádě ani jiné podobné protestní akci neví.