Bohatství Moravského krasu mapuje multimediální DVD

Punkva, foto: CzechTourism

Turistické oblasti se každý rok snaží přijít s nějakou novinkou nebo zajímavým nápadem. Stejně tak Moravský kras, který je nejrozsáhlejším krasovým územím Česka se známou podzemní říčkou Punkvou. Na jeho území je evidováno přes 1100 jeskyní, přičemž v řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje člověka.

Punkva,  foto: CzechTourism
Například v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandrtálským z doby před 120 tisíci lety. Ročně sem přijde na 400 tisíc lidí. Moravský kras se stal první z 28 chráněných krajinných oblastí a národních parků v Česku, jehož bohatství je zpracováno na multimediálním DVD, potvrzuje v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou vedoucí správy chráněné oblasti Leoš Štefka.

"V Moravském krasu běží projekt podporovaný Evropskou unií z prostředků projektu Life. Je zaměřen na péči o určité lokality druhů rostlin v rámci Moravského krasu. V České republice je tento projekt jediný. S pozemkovým spolkem Hády, který je jeho nositelem, jsme se domluvili, že prezentací oblasti bude právě takovéto DVD."

Co vše DVD nabízí?

Moravský kras,  foto: CzechTourism
"Obsahuje asi 6 filmů - zhruba 80 minut. Jsou to filmy o živé i neživé přírodě. Takovou zajímavostí možná je představení podzemních prostor, které byly využívány jako prostory pro válečnou výrobu nebo film o Amatérské jeskyni, o největším jeskynním systému. Dále je tam více než 1200 fotografií, které přibližují zajímavosti z hlediska přírody, archeologie, paleontologie, památek. Jsou zde představeny naučné stezky. Určitá část je věnována i obcím, protože ty s námi na vydání DVD spolupracovaly. Jsou to určité tipy na zajímavá místa, která mohou návštěvníci poznat, když přijedou do Moravského krasu."

Je možné DVD někde sehnat?

"Tam je trošku problém, protože DVD bylo financováno ze zdrojů Life a je to vydáno jako nekomerční materiál. Je samozřejmě šířen. Tím, že se do projektu zapojil i krajský úřad, tak velká část šla na školy. My jsme měli před nedávnem schůzku se starosty chráněné oblasti Moravský kras a dohodli jsme se, že dáme tento materiál do informačních středisek, do knihoven a počítáme s tím, že DVD bude vydáno ke komerčním účelům a bude je možné prodávat."