Boj o těžební limity pokračuje

Martin Bursík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Roztržka mezi vládou premiéra Jana Fischera a exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem pokračuje. Ten minulý týden v Poslanecké sněmovně nařkl kabinet z podléhání lobbystickým tlakům uhelných společností. Jednání vlády podle něj naznačuje korupci. Reagoval tak na fakt, že vláda na návrh ministerstva průmyslu stáhla novelu horního zákona připravenou ministerstvem životního prostředí. K podobnému poslaneckému návrhu pak kabinet vydal negativní stanovisko. Nyní Martin Bursík čelí nařčení, že pracoval pro obě strany.

Martin Bursík,  foto: ČTK
Martin Bursík důrazně popřel, že by pracoval jako poradce současně pro ministerstvo životního prostředí a pro Mosteckou uhelnou společnost, jejímž majitelem je Czech Coal. Tato společnost v tiskovém prohlášení oznámila, že Martin Bursík poskytoval Mostecké uhelné společnosti poradenství v letech 2000 až 2003. Ke své smlouvě s touto společností Martin Bursík uvedl:

"V té smlouvě je napsáno environmentální aspekty těžby a spalování uhlí, což znamená vliv těžby a spalování na životní prostředí, kdežto ona tam měla popsáno rozvoj uhelného hornictví, což by pak skutečně znamenalo, že jsem se podílel na dalším rozvoji, expanzi uhelného hornictví.

Foto: Tomáš Fencl
V době, kdy jsem měl údajně zneužívat téhle dvojí práce, jsem vedl tým, který vypracoval 122stránkový scénář ministerstva životního prostředí jako alternativní scénář energetické politiky ministerstva průmyslu. Výsledkem toho bylo zachování územně ekologických limitů těžby. Čili já mám za sebou výsledky práce, které ukazují, že z mé iniciativy a na základě mé práce ministerstvo životního prostředí drželo pozici zachovat územní ekologické limity."

Czech Coal má prý navíc vazby na Vladimíra Mlynáře, poradce premiéra Jana Fischera. Vladimír Mlynář samozřejmě replikoval:

"Věcně premiér a už vůbec ne já jako jeho poradce neměl cokoliv společného se stažením horního zákona z Poslanecké sněmovny. Tuto věc přinesl do vlády a nevrhl ministr průmyslu a obchodu pan Tošovský, a udělal to proto, že podle gesčního zákona problematika horního zákona náleží do gesce ministerstva průmyslu a obchodu."

Premiér Jan Fischer prohlásil, že není pod vlivem lobbistů spojených se severočeskými těžebními firmami. Proti podobným nařčením se prý hodlá bránit všemi prostředky včetně právních. Navíc zopakoval, že vláda s prolamováním těžebních limitů nepočítá:

"Já už nevím po kolikáté opakuji znova, nevím už, jak bych to měl udělat: Tato vláda nebude prolamovat těžební limity."

Premiér Jan Fischer,  foto: ČTK
Martin Bursík však trvá na svém a chystá se premiéra Fischera v této věci v Poslanecké sněmovně interpelovat:

"Podle mého názoru je tady velmi silné úsilí uhelné společnosti ovlivnit a zlobbovat vládu tak, aby došlo k prolomení limitů, a následující vláda, která vzejde poté z voleb, už v podstatě neměla manévrovací prostor a bylo už předem určeno, že tato vláda v té nové energetické koncepci potvrdí tento krok a budou se bourat vesnice, a budou se těžit další stovky milionů tun uhlí. Ano, toho se obávám."