Více kandidátů než je ministerských křesel

Jan Fischer (vpravo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK

Patnáct ministerských křesel sedmnáct jmen, to je problém, který stojí před designovaným premiérem Janem Fischerem. Své kandidáty na ministry mu ve čtvrtek předložila ODS i zelení. A právě obě tyto strany nominovaly své odborníky na posty ministrů kultury a školství.

Martin Bursík  (uprostřed),  foto: ČTK
Předseda zelených Martin Bursík navrhl do čela školství náměstka ministra školství Jakuba Dürra, šéf ODS Mirek Topolánek exministryni Miroslavu Kopicovou. Resort kultury by podle zelených mohla vést Marta Smolíková, podle ODS ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. Konečné rozhodnutí zůstává na Janu Fischerovi, kterému počet nominovaných než je ministerstev nevadí.

"Nebudu to nijak komentovat, ale jsem přesvědčen, že si budu umět vybrat a nevidím to jako nějaký handicap, že jsou tam dvě jména a ne jedno."

S navrženými ministry chce Fischer mluvit především příští týden.

Jan Fischer  (vpravo) a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
"Týden po mém jmenování do funkce předsedy vlády se jména kandidátů přestěhovala ze stránek novin a televizních obrazovek do oficiálních návrhů, které jsem obdržel od představitelů politických stran. Všechna ta jména zvážím, bude to vyžadovat řadu konzultací, řadu rozhovorů, abych došel k dobrému výsledku."

Topolánek navrhl svému nástupci do připravované vlády do funkce ministra obrany dosavadního náměstka Martina Bartáka. Resort dopravy by měl převzít také náměstek Gustáv Slamečka. Finance má vést ředitel správy majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra, zdravotnictví ředitelka nemocnice na pražském Karlově náměstí Dana Jurásková a resort spravedlnosti ředitelka Justiční akademie v Kroměříži Daniela Kovářová.

Strana zelených nominovala ještě na post ministra životního prostředí někdejšího náměstka Ladislava Mika.

Podle předsedy Martina Bursíka by měl zůstat v úřednické vládě i ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg, přestože na seznamu zelených chybí. Sociální demokraté to ale odmítli. Podle Bursíka je však Schwarzenberg správným kandidátem na tento post.

"Paroubek v tomto řekl ne. Z našeho pohledu ta kontinuita v osobě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by byla pro Českou republiku výrazným plusem a mohly by se tím zachránit ty největší škody. Já jsem trochu doufal v to, že jestliže si Jiří Paroubek uvědomil, že tím vyslovením nedůvěry vládě v polovině předsednictví to přece jenom trochu přehnali, takže bude v tomto otevřený a Karlu Schwarzenbergovi tu možnost dá. Rozhodl se ale, že ne. Já jsem politický realista a nezbývá nežli to akceptovat."

Nástupcem Karla Schwarzenberga by měl být náměstek Jan Kohout, kterého ministr v demisi označil za vynikajícího diplomata.

Své kandidáty do budoucího kabinetu v tomto týdnu jmenovali sociální demokraté, ODS i zelení. Třetí koaliční strana KDU-ČSL se na sestavování Fischerovy vlády podílet nebude. V úterý se lidovci chystají premiéru Fischerovi navrhnout, aby úřednická vláda prosadila dočasné snížení cen elektřiny.