Schválený rozpočet stále vyvolává emoce

Jan Fischer, photo: CTK

Občanští demokraté nadále podporují úřednický kabinet premiéra Jana Fischera. Žádají pouze, aby vláda zřetelně deklarovala svou pokračující snahu bojovat s rostoucím deficitem veřejných financí. Po úterním jednání s premiérem Fischerem to prohlásil šéf ODS Mirek Topolánek.

Premiér Jan Fischer chtěl slyšet, zda jeho vláda má podporu ODS poté, co Mirek Topolánek označil rozpočet na příští rok za děsivý a vyzval vládu, aby zvážila svou další existenci. Premiér Fischer už

Premiér Jan Fischer,  foto: ČTK
dříve avizoval, že bude žádat podporu alespoň po těch stranách, které do ní nominovaly jednotlivé ministry, tedy vedle ODS také ČSSD a Strana zelených:

"Já jsem samozřejmě vyjádřil zájem, aby tato vláda, pokud má pokračovat až do termínu řádných voleb, pokračovala s nějakou zásadní podporou napříč politickým spektrem, nebo alespoň těmi, kteří tu podporu od začátku deklarovali."

V pondělí premiér Fischer zopakoval závazek udržet schodek na úrovni 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Skoro všechna ministerstva budou muset více šetřit a vláda chystá i některé další kroky.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Vedení ODS podle Mirka Topolánka chce, aby vláda dočasně zmrazila změny v rozpočtu, které prosadili komunisté a sociální demokraté:

"Rozpočtové změny socialistů a komunistů vláda svým rozhodnutím zamrazí a o jejich uvolnění se rozhodne až podle vývoje státního rozpočtu v druhé polovině roku. To vláda svým rozhodnutím může udělat, a premiér Fischer to bude prosazovat. Dále očekáváme aktivní kroky vlády vůči dalším návrhům spojené levice, které by chtěly deficit dále prohlubovat."

Vláda Jana Fischera se však nepostavila kladně k žádné z předloh, k nimž nyní žádá po kabinetu negativní stanovisko ODS.

Jiří Paroubek,  předseda sociální demokracie
Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek výzvu občanských demokratů označil za nezodpovědnost. Jak řekl, jeho strana žádné podmínky vládě neklade, ale vidí cesty k úsporám a snížení deficitu:

"Já se domnívám, že by se vláda měla podívat především na ministerstva, jak se kde hospodaří, začít například dělat personální audity, zkrátka podívat se na ty výdaje, které je možné v nějakých řádově měsíčních lhůtách zkrátit. Podívat se také například na systém zadávání veřejných zakázek, protože to je obecně kritizováno, podívat se na praxi veřejných zakázek, zda by nebylo dobré například nevypisovat obří tendry."

Předseda ČSSD v této souvislosti zdůraznil, že současná vláda by se rozhodně neměla pouštět do plánované superzakázky za zhruba 110 miliard korun na odstranění ekologických škod.

Foto: archiv Radia Praha
Je třeba připomenout, že postoj vlády k poslaneckým návrhům nemá sílu změnit názor sněmovny, ve které převažují hlasy levice, jak se ukázalo minulý týden právě při hlasování o rozpočtu. Další návrhy levice, které by znamenaly nároky na rozpočet, bude Poslanecká sněmovna projednávat v lednu. "Tam se bude odehrávat příběh o dokončení osudu Janotova úsporného balíčku. Shoda je na tom, aby balíček rozebrán nebyl," vysvětlil premiér Fischer po schůzce s šéfem občanských demokratů Mirkem Topolánkem.