Premiér kvůli deficitu apeloval na stranické lídry
Bez konkrétních výsledků a jakýchkoli změn postojů proběhla přes týden trvající série schůzek premiéra Jana Fischera s předsedy politických stran, zastoupených v Poslanecké sněmovně. Podle politologů přesto úsilí předsedy vlády o dialog nemusí být marné.
To byl ústřední motiv premiérových schůzek s předsedy sněmovních stran s cílem "zjistit postoj šéfů stran. Jak se zkrátka a dobře zachovají k těm návrhům na změny, pro co budou zvedat ruce jejich poslanci a nebudou. A s tím, že budu na ně apelovat."
Fischer však nehodlal jen apelovat, ale také poslouchat: "Každý nápad, který vede k úsporám veřejných prostředků, je samozřejmě vítaný. A pak bude prostor pro nějakou podrobnější a důkladnější reakci."
Od předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody se ale premiér doslechl, že lidovci trvají na zachování mateřské na loňské výši, protože matky s dětmi nemohou doplácet na špatnou situaci státu. Svoboda s Fischerem se tak vzájemně nepřesvědčili k ústupu ze svých postojů, a den poté s podporou lidoveckého názoru přišli za premiérem navíc i zelení. I přesto, že podle jejich předsedy Ondřeje Lišky jsou proti zvyšování státního schodku: "Zelení nepodpoří návrhy, které by prohlubovaly deficit rozpočtu. S jedinou výjimkou, a to je znovunavýšení mateřské."
"Nemáme na to a to si musíme uvědomit," uvedl v této souvislosti předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na schůzce s premiérem, která proběhla již tento týden ve středu. "Když v situaci ohrožení důchodového systému někdo navrhuje vyplacení 13. důchodu, měl by být okamžitě zbaven svéprávnosti,"řekl dokonce Schwarzenberg na adresu návrhů sociální demokracie, a také komunistů. Oni by podle čtvrtečního vyjádření šéfa KSČM Filipa chtěli najít peníze na další výdaje úsporami v jednotlivých resortech. Proti jakémukoli zvyšování výdajů se ale tentýž den postavil lídr občanských demokratů Mirek Topolánek: "My budeme hájit v podstatě Janotův balíček do roztrhání těla, přestože jsme ne úplně s ním souhlasili. (...) Protože držíme ty dohody, které vedou ke snižování dluhu."Poslední setkání si premiér na pátek naplánoval s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, který již před schůzkou dal najevo, že bude trvat na svých návrzích, včetně například třináctých důchodů. Úspory chce na to získat na úkor provozních nákladů ministerstev a adresoval kabinetu výtku, že se dostatečně neangažuje v tomto směru: "Řeknu otevřeně, že jsme tak trošku zklamáni z pomalého přístupu vlády k těmto věcem. A je potřeba, aby vláda v tom konala rychleji, aby ta příští vláda měla na co navazovat."
Přestože však nikdo od schůzek nečekal žádná nová zjištění ani změny postojů, podle vyjádření hned několika politologů v českých médiích série setkání nemusí být marná, protože velmi populární premiér, který nadále medializuje téma kritického rozpočtu, má šanci získat na svou stranu veřejnost a vyvíjet tím nepřímý tlak na politické strany.