Bojovnice nejen mezi tyčemi

Šárka Záhrobská, foto: Tomáš Lisý / ČRo
0:00
/
0:00

Nejlepší česká reprezentantka v alpském lyžování Šárka Záhrobská se chystá na novou sezónu. Na tomto konstatování by nebylo nic překvapivého, kdyby v létě neprodělala závažnou operaci mozku, při níž ji byl odstraněn nezhoubný nádor. Navíc provedla několik změn ve svém týmu i závodním materiálu a chce se vrátit zpět mezi absolutní slalomářskou špičku.

Šárka Záhrobská,  foto: Tomáš Lisý / Český rozhlas
Zdá se, a zřejmě nejen mně, že je teď Šárka Záhrobská tak něj usměvavější, vyrovnanější. Před pár měsíci ji ale do zpěvu moc nebylo. Sedmadvacetileté lyžařce lékaři zjistili nezhoubný nádor na podvěsku mozkovém. Zákrok, provedený skrze nosní dírku, se povedl, a tak má rodačka z Benecka opravdu důvod k úsměvu:

"Já jsem od začátku od doktorů věděla, že to není nic vážného, že ten zákrok nebude až tak velký. Věděla jsem, že to není zhoubné a půjde to celé vyndat. Muselo to ven, protože riziko, že to bude tlačit na oční nervy, bylo moc velké. Neměla jsem z toho strach. Měla jsem úžasnou podporu toho nejbližšího okolí a ve stresu jsem z toho nebyla."

"Už den po operaci jsem se cítila překvapivě velice dobře, i když samozřejmě ne tak, abych vyskočila z postele a šla ven běhat. Pořád jsem hodně slabá, ale už začínám chodit na procházky. Zlepšuje se to neuvěřitelně rychle a každý den cítím pokrok,"řekla krátce po zákroku česká lyžařka. Tehdy netušila, kdy by se mohla vrátit alespoň k lehkému tréninku, třeba jízdě na kole. "Doufám, že to bude co nejdřív, ale teď musím být velmi trpělivá a opatrná, nic neuspěchat. Začnu lehkými procházkami, nebo zlehka kolo, ale tomu se snad ani nedá říkat tréninky," prohlásila tehdy.

A jak řekla, tak i udělala. V červenci prodělal operaci, v srpnu začala s pomalým tréninkem, v září se poprvé po zákroku postavila na lyže na kryté sjezdovce v Německu. Své pocity tehdy vyjádřila slovy:

Šárka Záhrobská s bronzovou medailí z Vancouveru,  foto: Tomáš Kohout / Český rozhlas
"Strašně se na ty lyže těším, přeci jen čtyři měsíce je dlouhá doba, tak dlouho jsem bez lyží nikdy nebyla. Zdraví je ta největší priorita, ale co bych to byla za závodnici, kdybych nechtěla opět vyhrávat a vítězit, takže ambice a motivace je tam pořád. Před třemi týdny jsme začali, samozřejmě velmi opatrně. Trénujeme v podstatě tak, jak jsme trénovali do toho než se mi to stalo, samozřejmě nižší dávky. Ze začátku jsme se vyhýbali běhání, intervalovým tréninkům, dynamiky skákání přes překážky, protože jsme to tělo chtěli ušetřit otřesů. Děláme hodně vytrvalost, silové tréninky v posilovně, balanc a rovnováhu, ale dávky jsou zatím nižší a postupně je zvyšujeme."

Po operaci se zdravotní stav bronzové olympijské medailistky z Vancouveru zlepšil.

"Já jsem ani na moment, když jsem byla v nemocnici, nezapochybovala, že bych už neměla lyžovat. Brala jsem to prostě tak, že teď lyžovat nemůžu, ale že se na ty lyže vrátím. Takže mi ani na moment neblikly hlavou nějaké pochybnosti, že bych třeba už nemusela lyžovat," zdůraznila Šárka Záhrobská.

V září se tři týdny připravovala na sněhu v Argentině se svým novým realizačním týmem, zejména pak s novým rakouským trenérem Klausem Mayrhoferem. Na jaře byla ve slalomu až pětadvacátá na světě, což se jí příliš nezamlouvá. Nakolik její pád z čelných pozic zavinil nádor na mozku, Šárka Záhrobská nedovede posoudit:

"Ono je strašně těžko říct, kdy ty problémy začaly a jak to mohly nebo nemohly ovlivnit. Prostě ta situace je teď úplně jiná a musím říct, že se cítím výborně. Cítím se lépe než jsem se cítily kdy dříve. Spousta věcí mi jde lépe než předtím, a tak se těším, až to vyzkouším na lyžích, jestli tam poznám nějakou změnu. Zásadní změnou bude i to, že jsem si opravdu od lyží odpočinula. Možná mi to dá takový nový vítr do plachet."

Sama však přiznává, že pojem "zdraví" má teď pro ní poněkud jiný rozměr:

"Určitě. Já to beru ještě s větším nadhledem. Pořád je to sport a priorita je zdraví. Myslím, že mi to může pomoci i pro sport. Nebudu ho tolik řešit a možná mi to dodá lehkost i v jízdách."

Šárka Záhrobská s novým rakouským trenérem Klausem Mayrhoferem,  foto: Pavel Lebeda / Česká sportovní
Nemocnici opouštěla Šárka Záhrobská po operaci o poznání hubenější a slabší. K šedesáti kilogramům ale už pět šest kilogramů svalové hmoty přidala. "To už mi vyhovuje, už bych nemusela víc přibírat," usmála se. Ještě musí více zapracovat na síle a kondici. "Na ledu a tvrdém podkladu je znát, že ještě chybí,"řekla česká reprezentantka.

"Slalomářka Šárka Záhrobská je podobně cílevědomá jako kdysi vítězka Světového poháru Rakušanka Alexandra Meissnitzerová," prohlásil Gerald Stocker, nový servisman české mistryně světa, který dříve připravoval lyže Alexandře Meissnitzerové nebo Tedu Ligetymu z USA. Devětatřicetiletého Geralda Stockera ze Schladmingu si k sobě vzal nový rakouský trenér Šárky Záhrobské Klaus Mayrhofer a oba se pokusí vrátit českou lyžařku do špičky. "Musím říct, že v tomto momentu před Šárkou smekám, protože před pár měsíci byla těžce nemocná a nyní jedeme naplno. To je opravdu něco. Vidím její návrat optimisticky, protože ambiciózní přístup opravdu má,"řekl Gerald Stocker. Lyžařka a servisman se vzájemně respektují. "Ne, nekecá mi do toho," odvětil Gerald Stocker na dotaz, zda mu závodnice říká, co a jak. "Jsme dospělí lidé. Já dělám, co je potřeba, ona k tomu řekne svoje a z toho se snažíme vytáhnout optimum,"řekl servisman. "Mám od něj skvělou zpětnou vazbu," uvedla Šárka Záhrobská. S novým týmem byla i na soustředění v argentinské Ushuaie, kde se v nejjižnějším zimním středisku světa připravuje velká část elitních závodníků. Svou chuť do tréninku musela ale trochu brzdit:

"No, ono to je velmi těžké, když se člověk cítí dobře, tak do toho chce šlapat víc. Musím se brzdit sama a mám na to i fyzioterapeutku Lucku, která i vše konzultuje s trenérem. O to, abych to nepřehnala, se stará celý tým. Pravidelně absolvuji magnetickou rezonanci hlavy a krevní testy, jednou za čas i zátěžový test, aby se zjistilo, jak hypofýza funguje při maximální sportovní zátěži. Zatím je všechno v pořádku. Zátěž zvyšujeme postupně. Byla bych ráda, kdyby forma přišla začátkem listopadu, abych mohla závod odjet v plném nasazení."

Šárka Záhrobská,  foto: Jan Kaliba / Český rozhlas
Šárka Záhrobská měla na mysli Světový pohár ve finském Levi 10. listopadu. Na úvod nebude mít někdejší mistryně světa nejvyšší cíle, ale postupně by se chtěla ve slalomu vrátit do elitní patnáctky, která má nejvýhodnější postavení na startu. O to, jak ji přijmou konkurentky na startu, starost mít nemusí, protože se s některými setkala už Argentině:

"Byli velmi milí. Všichni mě zdravili a nejdřív se mě ptali, jak se mám, že jsou překvapení a rádi, že už jsem zase na lyžích, a jak mi to jde. Zpráva o mém zdravotním stavu je prý šokovala. Jsou rádi, že jsem fit a můžeme spolu zase trénovat."

Mnohé soupeřky se jí ozvaly už během nemoci:

"Spousta závodnic na mně má telefonní číslo a e-mailový kontakt. Ozvala se Švýcarka Lara Gut, velmi milé SMS-ky mi psali společně Rakušané Marlies Schield s Beny Reichem, i Slovinka Tina Maze mi napsala moc hezký e-mail od ní a jejího týmu."

A otec Petr Záhrobský, s nímž se po letech společného trénování ve zlém rozešla?

"Otec se neozval."

klíčové slovo:
spustit audio