"Boudník myslel na lidi...,"říká autor výstavy Zdeněk Primus

Vladimír Boudník - Cirkus, 1968

Dosud největší výstavu děl legendárního výtvarníka Vladimíra Boudníka nabízí Císařská konírna Pražského hradu. Život Boudníka, jeho pohled na umění a jeho umělecká produkce tvoří jednotu, jakou nenajdeme u žádného jiného českého výtvarníka, tvrdí autor výstavy, kunsthistorik Zdeněk Primus.

Výstava představuje více než sto šedesát Boudníkových děl - takzvané aktivní a strukturální grafiky, monotypy a jeho dosud neznámou fotografickou tvorbu.

"Boudník pracoval v továrně, ve firmě, kde se dělaly letecké součásti. Právě tady se používaly duralové desky. Boudník vzal špony, hřebíky a položil je na ty desky, použil barvu, to vše protáhnul satinií. Pracoval s tím, co se používalo ve fabrice. tak vytvořil něco úplně jiného. Kolikrát to bylo reliéfní. Každá z těch grafik je originál, protože má jinou barvu. Stále hledal nové formy, které by odpovídaly době, ve které žil, ale i tomu jak žil, kde pracoval."

Vysvětluje autor výstavy Zdeněk Primus. Boudníkův život, jeho vývojové fáze, texty a manifesty, jakož i deníkové záznamy a výběr z dopisů jsou společně s velkým množstvím reprodukcí osou knihy Vladimír Boudník - mezi avangardou a undergroudem, která doprovází výstavu na Pražském hradě. Tato monografie má za úkol tohoto snad největšího českého grafika proslavit ve světě, říká kunsthistorik Zdeněk Primus.

"Je znám jako legenda, než že by ho na Západě znali. O to se budeme snažit tím že budeme například tuto publikaci prodávat v cizině, snad se nám to podaří. Pro Západ musí být Boudník teprve objeven."

Zdeněk Primus tvrdí, že za největší odkaz Vladimíra Boudníka považuje jeho výzvu, aby lidé nebyli jen pasivními svědky svého okolí, nýbrž hledali ve světě kolem sebe inspiraci k vlastní tvorbě.

"Boudník měl poslání, což většinou umělci nemívají, ti myslí většinou na sebe. On myslel spíše na lidi, psal manifesty. Dělal v nesprávné době správné věci. Byl na výši doby, dělal to, co se dělalo na Západě, a to nezávisle. Tu techniku, styl, který našel, byl tak přesvědčivý, že jedna nebo dvě generace po něm používali jeho styl, nechali se Boudníkem ovlivnit."

Boudníkovy grafiky a fotografie na výstavě doplňuje videoprojekce filmů inspirovaných výtvarníkovou osobností.