Brno chce ochladit město pomocí parků stavěných do patra

Návrhy architekta Tomáše Hlavsy na vertikální parky

Teď se to může zdát ještě daleko, ale za pár měsíců přijdou pořádná vedra, která jsou hlavně v centrech velkých městech nesnesitelná. Brno by chtělo město ochladit pomocí parků stavěných do patra. Zeleň by se tak mohla dostat do míst, kde jinak chybí.

Návrhy architekta Tomáše Hlavsy na vertikální parky
Zeleň se závlahovým systémem nasazená v modulech nebo kontejnerech by mohla být na náměstích, mezi domy, na fasádě nebo na střeše, říká autor projektu Tomáš Hlavsa:

"V centrech měst se obvykle bojuje s místem, pod zemí je spousta infrastruktury, je tam hustá zástavba, pozemky jsou drahé, takže jsme se rozhodli, že bychom mohli zeleň směřovat vzhůru a vznikl koncept Parku na třetí, jak jsme to nazvali."

Projekt by využil podobných technologií jako zelené střechy. A do konstrukce parků na stojato by se mohly dostat i větší rostliny, třeba stromy, přiblížil podobu parků Tomáš Hlavsa:

"Jednalo by se o nějaký rastr konstrukcí, do kterého by se vsazovaly rostliny. Byly by to buď vertikální stěny nebo nějaké ozeleněné podesty, střechy. Dokonce si dokážu představit i vzrostlejší stromy, které budou v různých patrech té konstrukce."

Parky v patře by využívaly dešťovou vodu

Návrhy architekta Tomáše Hlavsy na vertikální parky
"Nechceme tu stavbu dotovat pitnou vodou. Chtěli jsme využít ty zpevněné plochy a zadržet vodu, aby neodtékala do kanalizace, kterou tím nadměrně zatěžuje. Potom jsme ji chtěli pomocí závlahového systému přivádět k rostlinám. Tím by docházelo k tomu ochlazovacímu efektu. Zároveň by se tím řešil provoz systému a údržba rostlin. Podle množství dešťové vody by se musely nastavit druhy rostlin. Musí jim vyhovovat zálivka, kterou máme k dispozici."

Podle autora projektu Tomáše Hlavsy, by se nejen ochlazovalo okolí, ale byl by to také atraktivní prostor. Zeleň v patrech by mohla být u zahrádek restaurací, mezi budovami a dovede si představit i projekt pro soukromé domy.

Návrhy architekta Tomáše Hlavsy na vertikální parky
"Naskicovali jsme tam i variantu pro soukromníky. Byly by to třeba přístavby k bytovým domům. Každý modul by náležel k jednotlivým bytům, a ty by si volili druhovou skladbu podle svého uvážení."

Máte už vytipovanou první pokusnou lokalitu, kde něco podobného bude?

"Zatím spolupracujeme s městem. Buď to bude řešit město do nějakého veřejného prostoru jako pilotní projekt, ale dokážeme si představit i variantu, že tento projekt zaštítí nějaký developer."

Brno podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) rozhodne o vhodném místě pro pilotní projekt, který by se mohl realizovat příští rok. Nápad na vertikální parky vzešel z myšlenkového maratonu. Akce se zúčastnilo 20 týmů, které měly za úkol vymyslet opatření na ochlazování města.

10
49.191060300000
16.611418900000
default
49.191060300000
16.611418900000