Bruntál slaví 800 let

Zámek Bruntál
0:00
/
0:00

Víte, že díky Bruntálu a obcím v jeho okolí můžeme svítit nebo popíjet likér Praděd? První pokusy s výrobou likérů začal na konci 18. stol městský fyzik Karel Kurzweil v domě na dnešním náměstí Míru. Dnes se tu vyrábí unikátní pivo v prášku. A co se svícení týče, v Bruntálu se vyrábí vlákna do žárovek. Dá se říct, že Bruntál leží mezi horami a vodou.

Zámek Bruntál
Na jedné straně nejvyšší hora Moravy Praděd, na druhé přehrada Slezská Harta. Město je také ideální východisko na túry do hor. Je tu i aquapark se stometrovým tobogánem a slanou vodou.

Bruntál letos slaví 800 let, uvedl Slavoj Rauš. Důvodem založení města byla snaha Přemyslovců zajistit tuto dosud neobydlenou část Jeseníků s jeho rudným bohatstvím pro český stát.

"Bruntál byl založen roku 1213 a jsme nejstarším městem v zemích koruny české s magdeburským městským právem. První zmínka o Bruntále je v Uničovské listině z roku 1223 a tam se říká, že Bruntál má už deset let magdeburské městské právo. Tímto právem byla Bruntálu udělena řada výsad, díky nimž plnil roli významného centra celé severní Moravy. Letos oslavy začaly 12. ledna galavečerem a budou pokračovat po celý rok. Vrchol oslav bude 21. - 23. června na náměstí. Bude tu spousta stánků, kulturní vystoupení a tak dále."

Bruntál vydal k letošnímu výročí i dvě knihy. Mohutně slavil i před sto lety, v roce 1913, dodala ředitelka muzea Hana Garncarzová.

Zámek Bruntál
"K oslavám 700. výročí města proběhly veliké oslavy a velká průmyslová výstava. Na tu máme památku. Je to sud, který nechal vyrobit arcivévoda Evžen, který byl v té době velmistrem řádu německých rytířů. To je řád, který vznikl ve 12. století v Jeruzalémě. Byl to jeden z nejbojovnějších řádů. Potom se stal řádem charitativním, zakládal nemocnice, školy. Je to jeden z řádů, který žádá zpět svůj majetek."

Řád německých rytířů výrazně ovlivňoval historii Bruntálu. Ten původně patřil pánům z Vrbna, kteří o své panství přišli za účast na protihabsburském povstání. První velmistr, který od nich panství přebíral byl v roce 1621 Karel Habsburský. O některých velmistrech se vypráví i pověsti. Třeba o Janu Kašparu z Ampringenu. Říká se, že jistý bruntálský měšťan křivě přísahal a navíc dodal, že nikdy nepřekročí práh svého domu, jestliže nemluvil pravdu. V předsíni však zakopl o kámen, upadl a zemřel. Na místě začalo strašit. Podle pověsti se pak velmistr Jan Kašpar celou noc modlil u domu, kde se ukazovalo žluté světýlko, a ducha pak zaklel do hrobu.

Jiný velmistr, kníže Evžen, se zasloužil o budování zámeckých obrazových sbírek i zámecké knihovny.

Zámecká knihovna
"Významným způsobem působil i v oblasti stavitelství. Dobudoval zámek a přestavěl hrad Bouzov. Tady máme také vystaveny dva pláště členů řádu. Bílý pro člena, který má složeny všechny sliby, mj. i slib čistoty, nesmí se oženit. Černý plášť je pro laického člena. I v Bruntále jsou někteří pánové členy tohoto řádu, jsou ženatí, mají rodinu," uvedla Vlasta Marušáková a dodala, že Evžen Habsburský se zasloužil i o rozšíření knihovny.

"Svezl na bruntálský zámek knihy ze všech svých sídel v Rakousku. Knihovna obsahuje necelých 20 tisíc svazků knih. Jsou to různé žánry. Dobrodružná literatura, knihy o vojenství, o umění. Nejvíce knih je psáno v němčině, 13 knih je českých jsou to především svázané staré časopisy jako Libuše nebo Posel a jedna kniha je v arabštině."

Zrestaurovaná původní výmalba
Největší kniha váží v bruntálské knihovně 27 kilogramů. Je psána švabachem, má 392 stránek. Natištěná je na surovém ručním papíře a zachycuje jedno z období dějin Habsburků. Velmistr Evžen Habsburský, kromě budování knihovny, zasáhl i do výmalby zámku.

"Velmistr nechal všechny pokoje vymalovat jednobarevně, jak tehdy velela móda, a v polovině 18. století se začalo s postupným odkrýváním původní výmalby. Máme tu třeba vyobrazené památky z Itálie."

Evžen Habsburský nechal na zámku zřídit i zbrojnici. Znalci tvrdí, že mezi vojenskými zbraněmi pátá zleva prý byla jeho osobní zbraní. Pozoruhodný je i hlavní sál zámku, který zabírá dvě patra. Natáčely se tu dvě známé pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra. Tanečníci se tu procházeli pod nádhernými lustry.

Lustry interiéru zámku v Bruntále
"Svítí nám tady sedm křišťálových lustrů. Jsou z tzv. slezského křišťálu. Když se pod jeden postavíte, možná i vidíte příměs cínu ve skle, dělá takové fialkové zabarvení."

Sálem procházeli i velmistři řádu německých rytířů. Na zámku visí jejich 16 portrétů, dodala Vlasta Marušáková:

"Jan Kašpar z Ampringenu měl panství Bruntál velmi rád. Nechal se na své přání tady uložit k věčnému odpočinku v blízkém farním kostele. Má tam i svůj epitaf. Získal titul doživotního knížete. I Bruntál byl za jeho života povýšen na knížectví. Udělal hodně i pro bruntálské občany. Například je zbavil povinnosti robotovat na panském a povolil jim, že se mohou stěhovat, aniž by mu to oznámili."

Obrazová výzdoba na zámku v Bruntále
Mohli být velmistři voleni i velmi mladí?

"Mohli, je tam taková funkce čekatel na úřad velmistra. Mohl být zvolen v dětském věku, ale do 18 let musel čekat, až se úřadu ujal."

Zámek není jedinou zajímavostí Bruntálska. Pod muzeum spadá i nedaleký hrad Sovinec či kosárna v Karlovicích. Tady se vyráběly kosy a dráty. A ještě jedno poněkud kuriozní výročí si město připomíná. Letos je to sto let od vysazení kamzíka v Jeseníkách. A právě fotografie kamzíků představuje výstava v bruntálském zámku.

10
49.988170600000
17.464258200000
default
49.988170600000
17.464258200000