Bude Česko zachraňovat velryby?

velryba1.jpg

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek vyslyšel petici hnutí Greenpeace a oznámil, že vyzve českou vládu, aby vstoupila do Mezinárodní velrybářské komise a přispěla tam svým hlasem k záchraně fatálně ohrožených živočichů. Ambrozek ale asi nebude mít ve vládě lehkou pozici.

Libor Ambrozek hodlá vládě předložit svůj návrh co nejdříve tak, aby se Česko mohlo zapojit do práce Mezinárodní velrybářské komise už na jejím červnovém zasedání v Berlíně. Ministr se domnívá, že i Česko by se mělo podílet na globální odpovědnosti při záchraně ohrožených živočichů.

"Vede nás k tomu snaha chránit životní prostředí nejen na české úrovni, ale i na globální. V současné době probíhá uvnitř té velrybářské komise velká diskuse, zda obnovit lov velryb nebo setrvávat v jeho zastavení. A Česká republika by svým hlasem přispěla k ochraně světového bohatství zvířeny."

Ambrozek nesouhlasí s názorem, že jeho ministerstvo by se mělo raději více věnovat řešení nějakých opravdu důležitých problémů.

"Důležitých věcí samozřejmě máme na starosti mnoho a my je řešíme. Toto je jen jeden z dílčích úkolů. Stejně tak jsme signatáři desítek světových úmluv na ochranu biodiverzity. Mnohdy zase my můžeme být rádi, když nám jiné státy pomohou chránit naše životní prostředí. Je to tedy taková určitá splátka České republiky za tu pomoc, které se jí od ostatních zemí dostává."

O stejném kroku uvažuje podle Ambrozka i Slovensko a Maďarsko. Členové vlády, které v této souvislosti oslovilo Radio Praha, se ale netváří moc nadšeně. Ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že se napřed musí zorientovat v problematice.

"Mě především bude zajímat, proč má být Česká republika členem takové komise. Musím říci, že mám docela pochybnosti o účelnosti takového členství."

Ministr kultury Pavel Dostál si také není jist, zda návrh Libora Ambrozka ve vládě podpoří.

"Trošku mě to v této chvíli připadá, jako bychom měli mít ministerstvo námořnictví. Já samozřejmě chápu, že velryby se musí chránit, že je to živočišný druh, který odchází. Ale zřejmě by to měly chránit ty státy, které mají moře. Vy se ptáte na můj názor a já nevylučuji, že ho třeba nezměním, když mě kolega Ambrozek podá podrobnější informace. Ale myslím si, že teď jsou pro českou vládu důležitější problémy."

Místopředseda vlády Pavel Rychetský soudí, že půlmilionový roční příspěvek, který se platí za členství v komisi, by státní rozpočet nezatížil. Jen tak mimochodem, členem komise už je třeba i chudé Mongolsko, které rovněž nemá moře.