Bude spojovat český Klínovec a saský Fichtelberg obří lanovka?

lanovka.jpg

Nejvyšší vrcholky Krušných hor - český Klínovec a saský Fichtelberg by mohla spojovat lanovka. Podle německých novin Freie Presse to má být nejdelší volně zavěšená lanovka v Evropě. Delší je už jen v Kanadě.

Zdroj: www.freiepresse.de
Česko-německá lanovka má být dlouhá skoro čtyři kilometry. O unikátní projekt za podpory Evropské unie usilují dva Němci z příhraničního Oberwiesenthalu: Heinrich Lutz a Wolfgang Laas. Jsou přesvědčeni, že lanovka přinese obrovský zisk obyvatelům na obou stranách Krušných hor. Dráha by podle nich byla i ekologická, protože na vrcholky pojede méně aut. Má poskytovat komfort, být v provozu i v létě a umožnit jízdu i starším a postiženým.

Je pravda, že jedinečné stavby mají své kouzlo všude na světě. O nápadu propojit oba vrcholy Krušných hor se mluví už dlouho, po roce 2000 byla debata obnovena. Více už místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček.

"Tento projekt byl připravován minimálně před 15 lety, ale je to vše o financích."

Kolik by lanovka měla stát?

"Předpoklad je zhruba 500 milionů korun."

Je reálné, že by se o tom mohlo uvažovat?

"Určitě ani německá ani česká strana, i kdyby se spojily, tak to dají těžko dohromady. O peníze by se žádalo i z fondu Evropské unie."

Přáním autorů nápadu je, aby byla lanovka v provozu už v roce 2011. Boží Dar, který patří k největším lyžařským střediskům v Krušných horách, má zájem o propojení skiareálu na Klínovci s německým zimním střediskem v sousedním Oberwiesenthalu. Stavba jediné obří volně zavěšené lanovky je zajímavá, z finančního hlediska však nemusí být nereálná. Vzniknout by však mohlo několik na sebe navazujících lanovek a hlavně jednotný odbavovací systém pro oba areály, říká místostarosta Jaroslav Formáček.

Klínovec | Foto: Miloš Turek,  Radio Prague International
"My na české straně jsme svého času také nechali zpracovat studii. Ta přímo nepropojovala vrchol Klínovce s Fichtelbergem, ale bylo to spíše přes Fuchsloch, aby německá s českou stranou byly propojeny lanovkami nejenom pro zimní turistiku, ale aby se daly využít i v létě."

Zda budeme nad česko-německými hranicemi jezdit v největší lanovce v Evropě, se teprve uvidí. Prioritou pro Boží Dar teď je záchrana hotelového areálu a rozhledny na vrcholu Klínovce. Zde jsou náklady na rekonstrukci odhadovány na 250 milionů korun, což je zhruba polovina ceny lanovky.