Budova Evropského parlamentu ponese jméno Václava Havla

Budova Evropského parlamentu, která se má jmenovat po Havlovi, foto: ČT24

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla bude připomínat nová budova Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku. Návrh jednomyslně schválilo předsednictvo Evropského parlamentu, kterému naposledy předsedal Jerzy Buzek. Symbolicky právě Buzek se před třiceti lety účastnil boje za lidská práva a demokracii v Polsku i ve východní Evropě. K pojmenování budovy dojde během letošního roku

Budova Evropského parlamentu,  která se má jmenovat po Havlovi,  foto: ČT24
Sedmipatrová kancelářská budova leží v areálu mezi Evropským parlamentem a Radou Evropy. Podle iniciátora akce Libora Roučka tato budova spojuje obě instituce, jejichž základní hodnoty jsou úcta k lidským právům, podpora evropské integrace a respekt k demokracii. Pokračuje europoslanec Libor Rouček.

Libor Rouček
"Bývalý československý a český prezident Václav Havel je evropskou i světovou veřejností vnímán jako symbol pozitivních změn, které se udály ve střední a východní Evropě. To jsou hodnoty, na kterých je postavena Evropská unie, to jsou hodnoty, na kterých funguje Evropský parlament. A právě z tohoto důvodu jsme na posledním zasedání prezídia Evropského parlamentu rozhodli, že Václav Havel by měl mít svoji budovu, která ponese jeho jméno. A ve Štrasburku, městě, které představuje lidská práva - vedle Evropského parlamentu a Rady Evropy je zde také Evropský soud pro lidská práva. Tak v tomto městě se nyní naskýtá příležitost pojmenovat jednu z budov, kterou kupuje Evropský parlament, právě po bývalém československém a českém prezidentu Václavu Havlovi."

Čeští europoslanci nápad na pojmenování budovy po Václavu Havlovi uvítali. Rádi by se však na jeho návrhu podíleli společně. Více už europoslanec Jan Zahradil.

Jan Zahradil
"Václav Havel v českém politickém prostředí a v evropském a světovém politickém prostředí je považován za Evropana s velkým E. Takže do nějaké evropské instituce jeho jméno jako symbol určitě patří. To, co mě trochu mrzí na celé věci, je to, že nedošlo k dohodě všech českých europoslanců, všech nás dvaadvaceti, co tady sedíme. Ale jaksi se toho zmocnil samovolně pan kolega europoslanec Rouček a udělal z toho takovou osobní iniciativu. Já bych uvítal, kdyby to byla iniciativa všech dvaadvaceti českých europoslanců. Bohužel k tomu nedošlo, na druhou stranu to, že tady bude nějaký symbol Václava Havla, to je určitě dobře, České republice to určitě pomůže."

Další zahraniční objekt pojmenovaný po bývalém prezidentu Václavu Havlovi, bude například knihovna na severu Paříže nebo nová třída v polském přístavním městě Gdaňsk. V České republice se po Václavu Havlovi už teď jmenuje základní škola v Poděbradech. Asi největší pozornost provází návrh režiséra a producenta Fera Feniče. Ten vyzval k přejmenování pražského ruzyňského letiště na "Vaclav Havel Prague International Airport". Přejmenování ruzyňského letiště však vyvolává kontroverzní reakce. Debatu o návrhu otevřela i česká vláda.