Podle Havla nedůvěra vůči novým členům přetrvává

Předseda vlády Vladimír Špidla v Bruselu na třetím kohezním fóru Evropského parlamentu, foto: ČTK

V Bruselu skončilo v úterý v poledne jednání 3. kohezního fóra, tzv. fóra soudržnosti. Zúčastnil se ho také český premiér Vladimír Špidla. Konference, jíž se zúčastnilo na 1200 lidí z vlád, regionů, organizací a institucí EU, se zabývala především otázkou, zda má cenu zachovat a rozvíjet politiku solidarity v Evropské unii, tzn. podporovat ze společných fondů slabší členy více než ostatní, a nebo je naopak na čase tuto politiku utlumit kvůli rozpočtové kázni a úspornosti.

Předseda vlády Vladimír Špidla v Bruselu na třetím kohezním fóru Evropského parlamentu,  foto: ČTK
Podle českého premiéra je to zatím jen jednání předběžné a český příspěvek proto obsahuje dvě sdělení:

"Je třeba, aby existovala kohezní podpora, protože není v zájmu Evropy, když se rozšířila, aby byly mezi jednotlivými zeměmi velké rozdíly, že tudíž jsou k tomu potřeba peníze, avšak že před penězi mají jít definované politiky, protože možná daleko důležitější je peníze dobře použít, než je jenom mít."

V Bruselu současně probíhaly i oslavy "Deset dní ČR v EU" pořádané stálou misí ČR. Zahájil je předseda vlády společně s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Jejich součástí je například výstava někdejšího architekta Pražského hradu Bořka Šípka, festival dokumentárních filmů či setkání podnikatelů a investorů. Akcí se současně uvedl nový český velvyslanec při EU Jan Kohout. Bývalý český prezident Václav Havel zde v souvislosti s jednáním o financích v Bruselu připomněl vyšší smysl členství v unii:

"Domnívám se, že otázkou není pouze, co Česká republika dá Evropské unii nebo Evropská unie České republice, zdá se mi, že to není jen otázka jakéhosi byznysu. Domnívám se, že jde o něco jiného, že především jde o to, zda se chceme podílet na nové organizaci glůobálního či postglobálního světa. Zda chceme či nechceme převzít spoluodpovědnost za budoucnost této civilizace."

Premiér Špidla v krátkém vystoupení na stálé misi České republiky opět ocenil význam rozšíření Unie, historický význam zavedení eura a upozornil na možné vzdálenější perspektivy rozvoje unie:

Bývalý prezident Václav Havel a výtvarník Bořek Šípek v Bruselu,  foto: ČTK
"Když hovoříme o inetgraci, tak většinou uvažujeme o posunu na východ, či na jihovýchod. Možná, že ve velmi daleké perspektivě můžeme uvažovat i o rozšíření na západ."

Václav Havel v rozhovoru pro Radio Praha vysvětlil, zda považuje úpěšné začlennění republiky do unie evropských států za završení svých celoživotních snah:

"Já si nemyslím, že mé celoživotní snahy budou někdy završeny, ale je pravda, že jsem dost let svého života a dost energie věnoval našemu přijetí do demokratických struktur západního světa. Nebylo to nikterak jednoduché. K zájemcům o členství byla velká nedůvěra, a také to trvalo dlouho, ale nakonec to myslím dobře dopadlo."

A je podle Havla tato nedůvěra členských států zažehnána?

"Asi úplně není, nedůvěra patří asi k životu, tu bude mít každý ke každému. Ale zároveň bychom si měli pokoušet občas navzájem věřit."