Politici a umělci se setkali na Den Evropy v kavárně Slavie
Devátý květen byl Dnem Evropy. Každoročně ho slaví všechny členské státy unie jako vzpomínku na vyhlášení takzvané Schumanovy deklarace z roku 1950, kterou tehdejší francouzský ministr zahraničí zahájil evropský integrační proces. Letos bylo součástí Dne Evropy setkání politiků, diplomatů, spisovatelů, umělců, ale i běžných návštěvníků v 27 kavárnách 27 evropských hlavních měst.
"Mezinárodní PEN klub oslovil v každé zemi jednoho význačného autora a ten v kavárně v obklopení lidí, kteří v kultuře či v politice nejsou nevýznamní, přečetl svůj text. V našem případě to byl bývalý prezident Havel, který přečetl svůj deset let starý text, který a to bylo velmi zajímavé, neztratil nic ze své aktuálnosti,"
uvedl ředitel divadla Na Vinohradech Martin Stropnický, který strávil 12 let v diplomacii. Mezi lidmi, kteří si vyslechli Havlův projev, nechyběli ani premiér Paroubek, ministr zahraničí Svoboda či eurokomisař Špidla. Václav Havel napsal svůj projev před deseti lety v Cáchách a bylo to při udělení Ceny Karla Velikého. Česko tehdy o členství v unii teprve usilovalo a Havel naléhal, aby Evropa ukázala, že mnoho jejích národů může spolupracovat, aniž ztratí vlastní samostatnost. A jak hodnotí současnou diskusi v kavárně? Ocenil, že sem přišli rozmanití politici, i běžní hosté."Mimo pozvaných tady byli i lidé, kteří nahodile přišli do kavárny, neboť byla otevřena pro veřejnost. Hlavní ale je, že menšiny v intelektuálních kavárnách tím jak uvažují, tím co píší a dělají, nepřímo ovlivňují posléze život většin. Já pamatuji přes 50 let historii kavárny Slavie. Chodil jsem do ní v nejrůznějších fázích života a dějin našeho státu a vím, jak důležitá křižovatka to byla. To zdejší dění se nepromítlo do okamžitých viditelných společenských dějů, ale z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že je mnohdy významně ovlivnilo."
A protože nejlépe se diskutuje při dobrém jídle, i v kavárně se během Dne Evropy podávaly sladké speciality všech zúčastněných zemí.