Do Prahy se sjeli evropští socialisté
Začátkem týdne česká metropole se na dva dny stala hostitelkou kongresu Strany evropských socialistů. Sdružení dvaceti osmi politických subjektů si na něm přiznalo, že v evropském i v národních parlamentech sociální demokraté a socialisté ztrácejí své pozice.
Navázal tak na slova předsedy české sociální demokracie Jiřího Paroubka, který je uvedl zmínkou o hluboké hospodářské a sociální krizi: "Zdálo by se jen logické, že socialisté musí na svou stranu získat občany, zdrcené rostoucí nezaměstnaností, pádem sociálních jistot či krachem bank i podniků. Opak je však pravdou. Až na světlé výjimky nevítězíme."
Podle Paroubka socialisté nesmějí přenechat pravici imidž toho, kdo lépe rozumí ekonomickým procesům a zvládá řízení států i Evropy: "Nesmíme si myslet, že si vystačíme jen s ochranou sociálních jistot. To dnes již nestačí. Naopak, prosperita a jistoty, obnova zdravého růstu, ruku v ruce s masivním vytvářením podmínek pro tvorbu nových pracovních míst musí být základem naší politiky."
A co si o příčinách ztráty pozic evropských socialistů myslí politolog Jiří Pehe?"Problém socialistických stran v Evropě spočívá v tom, že z velké části dosáhly svých cílů a je pro ně velmi těžké hledat nějakou novou agendu, protože evropské státy jsou vlastně sociálně tržními ekonomikami, ve kterých jsou sociální práva lidí slušně zajištěna. A v dobách krize si myslím, že se tady možná sráží taková ta programová tendence sociálnědemokratických stran léčit všechny problémy většími investicemi, utrácením, a řekněme selským rozumem lidí, kteří cítí, že v takových situacích bychom měli trochu šetřit."
Socialistické strany pak musí najít rovnováhu mezi jejich programovými cíli, které vyžadují velké rozpočtové výdaje, a fiskální odpovědností: "Aby nebyly spojovány s tou nálepkou nebo rčením, podle kterého sociálnědemokratické a socialistické strany především utrácejí to, co ušetřily během svých vlád ty strany konzervativní a liberální."
Jiří Pehe dodává: "Myslím si, že největší problém některých sociálnědemokratických stran je v tom, že nechávají napospas těm ostatním stranám levicově liberální voliče, kteří jsou nepochybně, pokud jde řekněme o jejich soucítění s ostatními lidmi, nalevo od politického středu, tedy v tom, že preferují jakousi ekonomicko-společenskou s těmi slabšími, ale zároveň jsou to liberálové."