Kdo bude příštím prezidentem?

0:00
/
0:00

V České republice se začíná řešit otázka, kdo má být začátkem příštího roku zvolen prezidentem. Svou kandidaturu už oznámil Václav Klaus, o ostatních kandidátech se zatím jen spekuluje. Například sociální demokraté Václava Klause podpořit nehodlají a chtějí přijít s vlastním kandidátem. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
Nastal už čas pro představování kandidátů na prezidentskou funkci? Politolog Petr Just odpovídá kladně: "Domnívám se, že byl odstartován tím prohlášením stávajícího prezidenta, že je připraven se o tuto funkci ucházet. Čili myslím si, že to byl krok, který otevřel diskusi a myslím si, že je na místě, že po tomto jeho vyjádření se začaly vynořovat další kandidáti a další návrhy."

ODS má jasno - jejím kandidátem bude Václav Klaus, který už zájem o další funkční období oznámil. Sociální demokracie hodlá do prezidentské volby vyslat kandidáta s širší politickou podporou. O jménech se zatím jenom spekuluje - hovoří se o exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi, eurokomisaři Vladimíru Špidlovi nebo o bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Šéf ČSSD Jiří Paroubek chce na nadcházejícím sjezdu strany prosadit usnesení, které Klause jako kandidáta odmítne: "Sociální demokracie, jejích 84 poslanců a senátorů nepodpoří Václava Klause v prezidentské volbě."ČSSD Klausovi například vytýká, že je protievropský a že není dostatečně nadstranický. To ale Václav Klaus odmítá: "Já myslím, že ČSSD za mého prezidentování dostala tolik šancí, že se za to na mě zlobí ODS, nikoliv opačně."

Jednotlivé politické strany zatím své kandidáty hledají. Je teď, kdy ještě neznáme protikandidáty Václava Klause, možné odhadnout jeho šance na znovuzvolení? Slovo má politolog Petr Just: "Prozatím to vypadá, že šance Václava Klause jsou poměrně vysoké, byť se ukazuje, že ani u lidovců, kteří byli dosud považováni za stranu, která by mohla ODS pomoci Václava Klause zvolit, to stanovisko není úplně jednoznačné. Je to přirozené, vyplývá to z mnohých různých názorů Václava Klause versus KDU-ČSL, nebo, řekněme, proevropsky orientované KDU-ČSL a mírně euroskeptického Václava Klause. Takže ty šance jsou poměrně vysoké, ale Václav Klaus určitě nemá podporu zajištěnou automaticky."

Bývalý prezident Václav Havel
Podle ústavy by mohl znovu kandidovat i bývalý prezident Václav Havel. Má o úřad prezidenta zájem? "Kdyby někdo měl mít trošku strach z toho, že budu kandidovat, tak bych docela tu možnost připouštěl, abych někoho podráždil. Ale jinak to opravdu nepřichází v úvahu," uvedl Václav Havel v České televizi s tím, že "prezidentoval" dost dlouho a teď má jiné životní plány. Jak jeho slova hodnotí politolog Petr Just? "Není to poprvé, co se Václav Havel vyjádřil tímto způsobem. On už kdysi řekl, že ho těší, že někteří mají strach z jeho případného návratu do politiky, že ho to tak trošku povzbuzuje. Takže tohle vyjádření nebylo ničím ojedinělým. Na druhou stranu si myslím, že Václav Havel tím chtěl jenom zaprovokovat. A myslím si, že jeho šance na návrat do politiky jsou v současné době nulové. Myslím si, že i z jeho strany to nebylo míněno úplně vážně, spíš jako určité zaprovokování." Podle Havla by příští hlavou státu měla být žena. Na Hradě by také rád viděl někoho z mladé generace.