Bývalý premiér Jiří Paroubek zakládá novou politickou stranu

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Bývalý šéf sociální demokracie a expremiér Jiří Paroubek zakládá novou stranu. Bude se jmenovat Národní socialisté - levice 21. století. Jiří Paroubek bezprostředně po oznámení o založení řekl, že začne jednat o vzájemném spojení s jiným neparlamentním subjektem - Českou stranou národně socialistickou. Společný program chce představit 26. listopadu.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Zakládajícími členy nové Paroubkovy politické strany jsou poslanec Jiří Šlégr, Jaroslav Král a Michal Kasal. Paroubek by rád do své strany získal i nezařazeného poslance Jaroslava Škárku, který byl zvolen za Věci veřejné. Česká strana národně sociální dala už o víkendu zelenou jednáním s novou Paroubkovou stranou. Dokonce odvolali svého předsedu Karla Janka, podle zástupců strany kvůli porušení stanov. Sám Janek ale tvrdí, že šlo o dlouho plánovanou akci, protože nechtěl s novým politickým uskupením spolupracovat. Jiří Paroubek má přitom k národním socialistům velmi blízko, už historických důvodů. Pokračuje politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Valeš:

"Jiří Paroubek byl člověk, který z národních socialistů - respektive z Československé strany socialistické - vzešel. Ve skutečnosti to je jeho mateřská strana, nikoli sociální demokracie. Ale protože to je ctižádostivý člověk, tak sociální demokracie posloužila pro jeho výtah k moci. To si myslím, že je důvod proč národní socialisté tak usilují o to, aby se Jiří Paroubek stal jejich předsedou a jsou ochotni zajít až za určité etické hranice. Naděje téhle strany od konce Národní fronty v roce 1990 je aby se tato strana znovu dostala do parlamentu. Jsou tady naděje - já si ale myslím, že liché - že právě Jiří Paroubek vzhledem ke své známosti a bývalé roli premiéra by měl být tou osobou, která tomu napomůže."

Karel Janko,  foto: Česká strana národně socialistická
Přítomnost Paroubka národním socialistům nepomůže, myslí si Lukáš Valeš. Neuspěli totiž ani v minulosti, kdy se stávali součástí různých koalic, spojili se třeba se stranou Jiřího Dienstbiera Svobodní demokraté. V současné době ale strana nemá voliče, kteří by stačili pro překročení pětiprocentní hranice. Nová strana bývalého sociálně demokratického předsedy Paroubka ještě není registrovaná a zatím není jasný ani její přesný program. K tomu více Lukáš Valeš:

"Co se týče programových priorit, můžeme se zatím jenom domnívat. Tato strana se samozřejmě vymezuje jednak jako levicová, jednak jako národní, to znamená s větším akcentem na národní specifika, dříve třeba protiněmeckou politiku a tak dále. Jsem si téměř jistý, že program je naprosto sekundární, možná až terciální záležitost. Bude se dělat podle toho, co si představitelé této strany v čele s Jiřím Paroubkem budou myslet, že by u voličů mohlo obstát. Určitě program bude založen především na kritice současné vlády, současných reforem zdravotnictví, důchodové reformy, a tak dále. Podle mého názoru to bude program negativního vymezení vůči vládě, než výrazně pozitivních priorit a jiných alternativ pro Českou republiku."

Lukáš Valeš
Paroubek se se sociální demokracií rozešel po více než dvaceti letech. Situaci někdejšímu lídrovi strany zkomplikovaly loňské volby, kdy sice sociální demokracie pod jeho vedením vyhrála, nicméně nedokázala sestavit vládu a skončila v opozici. Paroubek pak ohlásil odchod z čela strany. Podle politologa Lukáše Valeše Jiří Paroubek k národním socialistům po svém odchodu jasně směřoval.

"Ty kroky - o tom už se spekulovalo dlouhodobě, to není jenom otázka posledních týdnů. Že by to měli být právě národní socialisté, takové pokusy byly už v loňském roce. Navíc Jiří Paroubek zdaleka není jediným bývalým socialistou, který vstoupil do sociální demokracie. Například doktor Vyvadil, poměrně známá osobnost sociální demokracie, taky původně byl národní socialista, a dokonce vysoce postavený. Tehdy ovšem ještě člen Československé socialistické strany. Národní socialisté mají k sociální demokracii programově velmi blízko, a jednak celá řada ambiciózních osobností z těch národních socialistů vzešla a přešla k sociální demokracii. jak jsem viděli například u Miloše Zemana, ale i u Václava Klause, pro bývalé předsedy stran vůbec není jednoduché se definitivně rozloučit s možností, že byli a už nebudou předsedy nějakých politických stran. Podle mého názoru u Václava Klause reálně hrozí, že po vypršení prezidentského mandátu i on bude zakládat novou stranu. Je to takový syndrom neuspokojených ambicí."