Čech potřetí na trůnu

Petr Čech, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Říká se, že není snadné zvítězit, ale mnohem složitější je vítězství obhájit. Když se ale někomu podaří triumfovat hned třikrát za sebou, tak to už klobouk dolů. A právě takový kousek se povedl čerstvému vítězi novinářské ankety Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu. A když českého, tak kdo jiný by mohl stát na stupni nejvyšším než Čech, přesněji Petr Čech.

Petr Čech, foto: ČTK
Opora londýnské Chelsea porazila v jedenáctém ročníku ankety nejtěsnějším rozdílem v historii o pouhé tři body záložníka Arsenalu Tomáše Rosického, suverénního vítěze podzimní části. Tak dramatické rozuzlení novinářská anketa nepamatuje. Po podzimu sice jasně vedl reprezentační kapitán Rosický o 437 bodů před Čechem, ale gólman Chelsea, který v minulé sezoně vynechal tři měsíce kvůli vážnému zranění hlavy, na jaře dokázal díky úspěšnému návratu Rosického náskok vymazat a o tři body zvítězil. Reprezentační spoluhráči si prohodili umístění z únorového vyhlášení Fotbalisty roku, kde podle hlasů trenérů, kapitánů ligových mužstev, reprezentantů, zástupců médií a členů svazu vyhrál Rosický.

Petr Čech netajil, že jej třetí prvenství po sobě zaskočilo. Pak porovnal své triumfy v anketě.

"Tak první je vždycky první, to je vždycky taková ta radost. Samozřejmě když člověk obhájí, a ta obhajoba nikdy není jednoduchá, tak má stejnou radost, ne-li větší. No a potřetí, hlavně za těch okolností, kdy já jsem za podzim měl obrovskou ztrátu, jsem vlastně nakonec i rád, že jsem získal velkou přízeň a že nakonec se to obrátilo v můj prospěch."

Třetí skončil Marek Jankulovski z AC Milán, který v květnu jako třetí Čech vyhrál Ligu mistrů.

Vítězslav Lavička, foto: ČTK
V anketě o nejlepšího trenéra opět zvítězil Lavička, jenž v květnu skončil v Liberci, s kterým obsadil v lize čtvrté místo, a od nové sezony vede reprezentační jednadvacítku. Lavička vyhrál před Michalem Bílkem, který přivedl k "double" pražskou Spartu, a Dušanem Uhrinem mladším. Ten s Mladou Boleslaví podruhé za sebou postoupil do evropských pohárů, když Středočeši obsadili třetí místo v lize. Od nové sezony Uhrin koučuje rumunskou Politechniku Temešvár.

Objevem roku je brankář Zdeněk Zlámal, který na sebe v minulé sezoně upozornil dobrými výkony v brance Zlína, kde byl na hostování ze Sparty. Zachytal si i na mistrovství Evropy hráčů do jednadvaceti let v Nizozemsku, kde ale "lvíčata" nepostoupila ze skupiny. V létě se Zlámal neúspěšně pral o místo jedničky ve Spartě a nakonec přestoupil do Liberce. Na otázku, koho by on volil jako nejlepšího brankáře, Zdeněk Zlámal odpověděl:

"Já bych určitě za nejlepšího brankáře volil Petra Čecha, protože na to, kolik mu je let, tak na mně působí ohromně zkušeně a je to výborný brankář."

Zvláštní cenu Klub sportovních novinářů udělil reprezentačnímu týmu do 20 let, který po uzávěrce anket dosáhl mimořádného úspěchu v podobě stříbrných medailí na mistrovství světa v Kanadě.

klíčové slovo:
spustit audio