Cena od divadelních kolegů má váhu

Foto: ČTK

Na jaře se každoročně v českém divadle nešetří cenami. Po cenách Alfreda Radoka na začátku března, které uděluje obec kritiků, odměňovala tentokrát Herecká asociace Cenami Thálie. Kdo uspěl?

Zatímco Ceny Alfréda Radoka jsou přidělovány podle profesí, které se na divadlním díle účastní, Thálie patří pouze hercům, zato ale důsledně ve všech divadelních formách. Činoherci uspěli stejní, kteří už mají doma Radoka. Herečka Kateřina Burianová za roli Violet Westonové ve hře Srpen v zemi indiánů a herec Martin Pechlát za roli Goebbelse ve hře Goebbels/Baarová.

Kateřina Burianová,  foto: ČTK
"Doufám, že budou ještě další takovéhle role. Asi se podařilo hlavně Dušanu Pařízkovi tu inscenaci takhle postavit, hlavně na základě výborného textu Olivera Reeseho, který upravil Goebbelsovy deníky..."

řekl Pechlát. V oboru opery byli oceněni pěvkyně Csilla Boross a Pavel Vančura. Za taneční výkony převzali Thálie Ivona Jeličová z Plzně a Zdeněk Mládek z Českých Budějovic. Za muzikál Markéta Tallerová působící v Liberci a Petr Gazdík z Brna.

Boris Hybner,  foto: ČTK
Pak se udílely i ceny za celoživotní mistrovství. V oboru pantomima ji získal mim Boris Hybner, který Českému rozhlasu řekl:

"Tady končí veškerá sranda. Když kolegové řeknou: ano, tak to je úžasné. My mimové jsme vždycky byli na okraji českého divadla..."

Cenu za celoživotní operní mistrovství tenorista Vladimír Krejčík a Zvláštní cenu Kolegia pro udělování Cen Thálie za mimořádný přínos českému divadelnímu umění spisovatel, dramatik a inspirátor divadla 60. let Ivan Vyskočil.

Ivan Vyskočil,  foto: ČTK
"Já mám radost, ano, a velkou! Já si myslím, že radost je to jediné, co člověku dává perspektivu, víte, protože radost se pojí s nadějí. To znamená se schopností překonat nicotu, zmar. S tím divadlem je to zvláštní, ono zapomnělo, že má smysl. A jde o to, znovu si to uvědomovat..."

Cena za celoživotní činoherní mistrovství byla udělena herci Josefu Karlíkovi in memoriam.

Martin Pechlát,  foto: ČTK
Literární noviny otiskly v posledním vydání článek kritizující způsob volby kandidátů. Také prý není vyvážení mezi množstvím nominací v jednotlivých disciplínách a jejich zastoupením v divadelní praxi. Publicista Josef Brož ale říká:

"Víte jak je dneska velmi neobvyklé někomu říct: tobě se to povedlo. Tady jsou všichni předem rozhodnuti, že se jim nic nebude líbit, nic se nepovedlo... Rozumím tomu, že herci jsou rádi, že dostanou ať jednu nebo druhou cenu. Ale herci od herce, to je jiné ocenění než od kritiky..."

Význam ocenění je podle Brože větší, než eventuální nedokonalosti spojené s jejich udělováním. Sám působil v 90. letech jako ostrý divadelní kritik, od této praxe ale později ustoupil.