Lubomír Lipský a dvě Thálie
Na konci března se udílely ceny herecké asociace za výkony v oblasti divadla a baletu. Hereckou Thálii za celoživotní mistrovství dostal Lubomír Lipský. V téže době dokončila režisérka Alena Činčerová dokumentární film, v němž připomíná dráhu známého komika od pelhřimovských ochotnických začátků, přes poválečné Divadlo Satiry až k ABC, kde Lipský účinkuje dodnes. V kavárně nedaleko divadelní pasáže přijal Lipský pozvání na kávu.
Vy jste ve filmu Aleny Činčerové S vůní mastixu a vanilky v souvislosti s vašimi amatérskými začátky mluvil taky o tom, jak je amatérské divadlo důležité jako podhoubí pro profesionální scény...
"Ano, já jsem o tom mluvil jednak z toho pohledu, že když někam přijedu a vidím, nebo cítím obecenstvo, které je zainteresované na tom, co se děje na jevišti, které jde spolu s hercem, které souzní s jevištěm, tak jsem přesvědčen, že tam mají dobrý ochotnický spolek. Já si myslím, že ochotníci vychovávají diváka."
A když vzpomínáte na svoje ochotnické začátky, je to spíš dnes vzpomínka na dobu mládí, nebo jsou tam i určité zárodky pozdějšího profesionálního působení?
"Já si vzpomínám, je to úsměvné, ale musím to říct, já jsem byl poprvé na jevišti asi v roce 1935. Byl to Strakonický dudák, kterého režíroval můj otec, to byl fanatický ochotník, režisér i herec hlavních rolí, a my jsme tam hráli s bráchou a kolegou Jiřím Lírem Kalafunovy syny. tatínek byl velký recesista a v roli Frantíka mi tam napsal větu: Tatínku, co jsi mi přinesl dobrého? Perníkového husara? A já jsem v té době silně ráčkoval. Takže moje vystoupení znělo: tatínku, co jsi mi pvinefl dobvého? Pevníkového hufava? Načež jsem sklidil obrovský aplaus a ohromný smích publika a já myslím, že tam někde byl počátek, že jsem se do toho smíchu zamiloval a že jsem se stal nechtěně komikem..."