Mistrovské výkony umělců byly oceněny Thálií

Luděk Munzar, foto: ČTK

V Národním divadle v Praze byly předány ceny Thálie za mimořádné výkony roku 2011. Předávání cen provázelo několik silných okamžiků. O jeden se postaral Luděk Munzar, oceněný za celoživotní činoherní mistrovství.

Luděk Munzar,  foto: ČTK
"Mě ta cena těší právě proto, že si ji rozdávají herci. To je ta největší čest, které se člověku může dostat. Jsem rád, že jsem se toho dožil a všem kolegům, kteří to způsobili, nemohu říct nic jiného než jedno krásné české slovo: děkuji."

Luděk Munzar před dvaadvaceti lety dobrovolně opustil českou první scénu, protože nesouhlasil s jejím dalším směřováním. V roce 1989 zde režíroval hru Jamese Goldmana Lev v zimě, kde si zahrál hlavní roli Jindřicha II. V roce 1990 spolu se svou ženou Janou Hlaváčovou divadlo opustili a začali jezdit s pořadem "S vůní šminek a benzínu" po českých městech, se kterým měli více než 350 vystoupení. V televizním medailonku před udělením Thálie se zamyslel nad takzvanou divadelní alternativou. "Všechno je špatné - patos je špatný, romantismus je špatný, lidi se milují - to je blbý a starý," tvrdí se podle něj. A přitom je to taková nepravda a je mu to líto.

Vlastimil Harapes,  foto: ČTK
Luděk Munzar nebyl jediný, který si odnesl cenu za celoživotní dílo. Dalším oceněným byl René Tuček za operu a Vlastimil Harapes v sekci balet.

"Znamená to, že už asi nebudu dost mladý, abych byl oceněn za výkon, takže jsem dostal tuhletu seniorskou cenu,"

uvedl Vlastimil Harapes, který je považován za nástupce a pokračovatele největší osobnosti českého poválečného baletu Miroslava Kůry. Na jevišti tančil Romea i Mercutia, Spartaka i prince z baletních pohádek. Hrál i v řadě filmů jako Markéta Lazarová, Den pro mou lásku či Bolero.

Divadelní ceny Thálie rozdaly celkem 13 ocenění. V nejsledovanější kategorii, činohra, byli oceněni Helena Dvořáková z Divadla v Dlouhé za roli v inscenaci Polední úděl a Václav Neužil za roli v Dejvickém divadle v představení Dealer´s Choice.

Václav Neužil,  foto: ČTK
"Jsem velmi rád, že jsem za roli Mugsyho v inscenaci Dealer's Choice nominaci dostal, protože je to moje nejoblíbenější role v Dejvickém divadle. Je to ryze pánská záležitost, což mě taky těší, protože to je v něčem takové svěží."

Thálii určenou činohercům do 33 let převzala členka Komorní scény Aréna v Ostravě Tereza Dočkalová. Prestižní ocenění vyhlašovala tradičně na jevišti Národního divadla v Praze Herecká asociace už po devatenácté. Udělila je v přímém přenosu České televize v rámci Mezinárodního dne divadla. Prezident Herecké asociace Jiří Hromada prozradil, že plánuje v Tháliích změny a to zřejmě už od příštího roku.

Tereza Dočkalová a ředitel Národního divadla Ondřej Černý,  foto: ČTK
"Já jsem opravdu velmi hrdý na to, že veřejnoprávní mediální instituce věnují Thálii takovou profesionální, ale také lidskou pozornost. Česká televize dělá přímý přenos, těší mě aktuální snahy Českého rozhlasu a dokonce zvažujeme, zda nerozšířit ceny Thálie o herecký výkon v rozhlasové hře."

Cena Thálie má podobu skleněné plastiky se stylizovanou divadelní maskou z dílny Bořka Šípka. Moderátor večera plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka závěrem ceremoniálu upozornil, že "hydra krize" zaťala drápky i do našich divadel. Jak prorokoval, častějšího uvádění se asi dočká Moliérův Lakomec či Gorkého Na dně.