Ceny pro významné Češky ve světě uzavřely Týden zahraničních Čechů 2006

Významná česká žena ve světě za rok 2006

Udělením prestižních cen Významná česká žena ve světě za rok 2006 skončil minulý pátek Týden zahraničních Čechů v Praze. Závěrečné dva dny jednání dvou stovek českých exulantů a krajanů z mnoha zemí probíhaly v prostorách Senátu ČR. A zde, ve Valdštejnském sále, bylo také předáno ocenění pěti Češkám, které se v oblasti umění, vědy nebo podnikání prosadily ve světě:

Udělení prestižních cen Významná česká žena ve světě za rok 2006
"Jednou z prvních pozvaných byla dokonce paní Madeleine Albrightová, která nám napsala velice krásný omluvný dopis, jak si tohoto ocenění váží, ale protože svou účast slíbila už dávno na jinou akci, tak se nemůže dostavit osobně. Takže jí předáme tuto cenu při jiné vhodné příležitosti,"

uvedl ještě před slavnostním ceremoniálem Ivan Dubovický, tajemník Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, který týdenní setkání krajanů pořádal. Cena Významná česká žena v zahraničí byla poprvé udělena před třemi lety, na předchozím Týdnu, a tehdy ji mimo jiné dostala mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová ze Spojených států, zakladatelka humanitární společnosti Stonožka Běla Jensen z Norska nebo slavná sochařka Lea Vivot z Kanady. Ta také vytvořila plastiku ženy, která bude napříště součástí této ceny. I letos dostaly ocenění Významná česká žena ve světě dvě umělkyně: malířka a ilustrátorka Rut Kohnová, která žije od r. 1967 v Německu, a mladá česká dirigenta, klavíristka a pěvkyně Olga Machoňová Pavlů, která působí ve Švýcarsku. Ta také při udílení cen uvedla jednu z Biblických písní Antonína Dvořáka:

Další dvě laureátky působí ve vědě, byť ve zcela odlišných disciplínách. Onkoložka Eva Siracká, rodačka z Uherského Hradiště, pracuje celý život na Slovensku. Světově uznávaná odbornice, kterou v letošním roce zařadila Světová lékařská asociace mezi pětašedesát nejužitečnějších lékařů světa, založila v r. 1990 Ligu proti rakovině. Ta pomáhá nemocným i jejich rodinám v boji se zhoubnou nemocí.

"Asi budu muset žít sto padesát let, abych všechny ty plány, které ještě mám, abychom se té rakoviny zbavili, tak abych se toho dožila."

Dirigenta Olga Machoňová Pavlů  (vlevo) a ekonomka Stephany Griffith Jones
Uznávaná ekonomka a odbornice na bankovnictví Stephany Griffith Jones učí na univerzitě ve Velké Británii. Narodila se ale v Česku, kde mezi jejími příbuznými byl i spisovatel Franz Kafka. Její rodina utekla do Chile před nacisty, když byla paní Griffith Jones docela malá. Dosud ale mluví velmi dobře česky:

"Já vzpomínám na svoje rodiče, kteří tolik v téhle zemi trpěli, ale vždycky na ni hrozně věřili. Je to, jako když se to kolo zavírá. Když ta země, která tak tragicky trpěla za války a za stalinismu, dneska začíná kvést."

Pátou oceněnou byla na závěr Týdne zahraničních Čechů Čechoameričanka Ivana Trump, bývalá reprezentantka Česka v lyžování, exmanželka miliardáře Donalda Trumpa a podnikatelka, která dnes rozšiřuje své aktivity po celém světě. Zajímá se i o investice v České republice:

"Já se tady dívám na pozemky a dívám se taky na Slovensko. Vysoké Tatry jsou ohromné, já jsem lyžařka, tak se dívám prostě v Česku i na Slovensko."

Foto: Martina Stejskalová