"Černobylské" děti v Česku

0:00
/
0:00

Jeden ze sedmi ozdravných a edukačních pobytů dětí z Černobylské oblasti v České republice probíhá v Pastvinách na Ústeckoorlicku. Tam se sjelo více jak čtyřicet dětí spolu s ukrajinskými vedoucími. Pobyt organizuje Česko-ruská společnost pod patronací ministerstva zahraničí a Pardubického kraje. Dětí nám na uvítanou zazpívaly českou lidovou písničku.

"Já se jmenuji Milan Bouška, dělám tajemníka Česko-ruské společnosti pro okres Ústí nad Orlicí. Jak víte, v roce 1986 byla havárie černobylské elektrárny, která přinesla obrovskou tragédii. Naše vláda se připojila k akci Organizace spojených národů a pomáhá dětem krajanů, kteří v této oblasti žili. Tentokrát je trochu specifika, protože jsme vždy mívali děti volyňských Čechů, které v té oblasti žijí. V letošním roce poprvé v našem okrese Ústí nad Orlicí máme poznávací tábor, v němž jsou děti Čechů, jejichž předkové tam žili již v 19. století. Šli tam za půdou, a zajímavé je, že velká část předků těchto dětí pochází právě z našeho regionu, z oblasti Litomyšlska."

Je nějaký výběrový klíč pro to, které děti na ten pobyt přijedou?

"Na výběru se podílí naše krajanské sdružení, které na Ukrajině působí, spolu s našim velvyslanectvím v Kyjevě. Mělo by to zahrnovat děti ze sociálně slabších rodin a z těch oblastí, které jsou zdravotně nejvíce postižené."

"Já jsem Raisa Králičková, vedoucí ukrajinské skupiny.Máme děti ze čtyř oblastí: Oděská, Vinická, Zaporožská a Republika Krym."

Co je vašim úkolem tady, co s těmi dětmi děláte?

"Našim úkolem je poznat zemi našeho původu. Dětí se seznámí nejen s přírodou, ale i s kulturou a historii."

Rekreace dětí z oblasti Černobylu
Máte české příjmení. Žila jste v Čechách?

"Ne, já jsem v Čechách nežila, ale moji rodiče a manželovi rodiče jsou Češi. Když jsem ještě nebyla vdaná, měla jsem příjmení Šplíchalová, a teď mám po manželovi Králičková."

Děti jsou v Pastvinách velmi spokojené:

"Jmenuji se Táňa a moc se mi tu líbí. Už dvakrát jsme byli na výletě - v Litomyšli, Vysokém Mýtě, Ústí nad Orlicí a v jeskyni Javoříčko. Zítra pojedeme do Prahy a pak do Českého ráje a do hypermarketu."

"Jmenuji se Oľa a moc se mi tu líbí. Jsem už v Čechách potřetí a podruhé jsem u pana Milana Boušky. Líbí se mi tady příroda a moc pěkná je Pastvinská přehrada. Chtěla bych sem ještě jednou přijet."