Češi a Bavoři: více nás spojuje než dělí

Budova konzulátu v Mnichově

Sokol, Společnost pro vědy a umění, České centrum nebo Česká škola bez hranic - všechny tyto instituce najdeme v bavorském Mnichově. Vazby mezi Českem a Německem jsou velmi silné a právě Německo se stalo druhým domovem tisíce Čechů.

Český generální konzulát v bavorské metropoli sídlí ve vilkové čtvrti na kraji velikého parku. V březnu se tady konalo setkání českých škol v Německu. Hosty uvítala konzulka Lydie Holinková:

„Jsme na generálním konzulátu České republiky v Mnichově. Ta budova je velmi zajímavá, je to moderní architektura, samý beton, sklo a dřevo. Budova dostala i nějakou italskou architektonickou cenu. Ten projekt vybralo ministerstvo zahraničí proto, že koresponduje s místem, kde se nacházíme. Jsme na kraji anglické zahrady, což je takový velký parkový komplex. Je to jeden z největších městských parků vůbec,“ popisuje Lydie Holinková, která je konzulkou pro politiku a obchod. Na starosti má i přeshraniční vazby mezi Českem a Bavorskem. Češi a Bavoři prý nejsou zase tak odlišní:

„Co máme společného, je jasné. Začínáme od piva a pokračujeme klobásami. Rozděluje nás pak jazyk a některá ta odlišná pojetí historie, to ještě přetrvává, i když dneska i ten kontakt s našimi bývalými sudetoněmeckými krajany je daleko lepší, než býval, je velmi pozitivní a orientovaný do budoucna.“

Přeshraniční spolupráce opravdu funguje, důkazem je třeba i česká škola v Řezně, která právě za ni dostala i speciální cenu „Stavitel mostů“, vysvětluje její ředitelka Petra Píšová.

„Náš spolek se sice jmenuje česká škola, ale má dvě linie. Jednou jsou předškolní kurzy a školní kurzy a druhou jsou aktivity, kdy se spolek snaží nabídnout Čechům žijícím v Řezně, ale nejen Čechům, i přátelům České republiky a české kultury, různé akce – vítání jara, mikulášskou besídku. V Řezně máme i českou knihovničku a právě v knihovně, kde je umístěná, jsme měli divadelní představení, které se hrálo nejprve v češtině pro české děti a pak v němčině pro německé děti.“

Setkání krajanů na konzulátu v Mnichově | foto: Martina Bílá

Přesně a bez kynutých knedlíků


České školy v Německu v březnu pořádaly setkání v Mnichově. Bavorskou metropoli si jako nový domov chválí i Sandra Vápeníková a Radka Bubová. I ony mluví spíše o věcech, které mají Češi s Bavory společné.

„V Mnichově se žije určitě krásně, je tady dobré pivo, máme hodné žáky, spoustu přátel.“

„Rozhodně velmi podobná je kuchyň, i když knedlíčky nejsou z kynutého těsta ale z bramborového. Myslím, že by se nějaké rozdíly našly, ale historie a kultura nás velmi spojuje.“

„Jsme opravdu velice přesní. Pokud žijete v Bavorsku, tak musíte být přesní. V Mnichově dost často jezdíme na kole, ale jinak žádné velké rozdíly nejsou.“

Česká škola funguje v Mnichově už několik let a není u našich západních sousedů zdaleka sama. Česky se mohou děti učit třeba v Karlsruhe, Drážďanech, Berlíně nebo Frankfurtu nad Mohanem. Zájem je velký, a tak se mnoho desítek dětí různého věku po celém Německu pravidelně schází, aby se učily mluvnici, slavily Velikonoce nebo recitovaly básničky.