Češi jedou likvidovat munici

vycvik1.jpg

Česká republika se bude aktivně spolupodílet na odsunu a likvidaci ruské munice, která se nachází v oblasti Podněstří v Moldávii. Tento úkol vytyčil už před třemi roky summit OBSE v Istambulu. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Podněstří představuje pro Evropu onen pověstný nebezpečný sud se střelným prachem. Na tomto území se nachází velká část munice, kterou tam - většinou v provizorních podmínkách - zanechala sovětská armáda, když se stahovala z Československa, Polska a bývalé NDR. Množství munice - počínaje minami, přes dělostřelecké a tankové granáty až po protitankové rakety - nikdo přesně nezná. Podle odhadů by jí mohlo být až 60 tisíc tun, což představuje zhruba 70 plně naložených standardních vlaků. Do úkolu odstranit potenciální hrozbu zneužití munice, například ze strany teroristických skupin, se z pověření OBSE zapojila i Česká republika. Část munice by měla být zlikvidována na místě, část převezena přes Ukrajinu do Ruska a zbytek zpracován k jinému použití. Jak uvádí ředitel mezinárodního odboru ministerstva obrany Richard Mácha, celá akce může být zajímavá i z komerčního hlediska.

"Snažíme se v podstatě najít možnost, jak prezentovat naše zkušenosti. Česká republika byla velmi významným výrobcem různých druhů munice. Je to vlastně paradox hledat nyní trhy, kde se jedná o delaboraci a likvidaci munice. V současné době dochází v Evropě k tomu, že armády se redukují, redukuje se jejich výzbroj, redukují se zásoby ve skladech. A právě v tom my vidíme možnost uplatnění českých zbrojovek."

Hlavním expertem mezinárodní skupiny, vedené americkým velvyslancem u OBSE, bude Ing. Josef Klein z ministerstva obrany. Podle něj měla velký zájem na projektu likvidace munice jedna německá firma, ale OBSE nakonec vybrala za hlavního garanta projektu český vojenský ústav ve Slavičíně.

"Německá firma později od toho kontraktu odstoupila. Prostě asi zjistili, že ten problém je natolik rozsáhlý, že by na to nestačili. Na následných studiích se podílel náš výzkumný ústav ze Slavičína. Ta studie byla velmi dobrá a byla pak vzata jako základ všech dalších studií, které vytvořila americká a britská strana."

Josef Klein není na ministerstvu obrany žádným nováčkem, pokud jde o účast v mezinárodních misích. Jako pozorovatel OSN působil například dvakrát v Iráku. Když uvažuje o tom, co ho asi čeká nyní, říká, že tentokrát nejde do války.

"To jsou neporovnatelné mise. Tady je to mise vysloveně odborná. Tady po vás nikdo střílet nebude, jako po mě stříleli v Iráku."

OBSE předpokládala, že úkol vyčistit Podněstří od munice by měl být splněn do konce letošního roku. Čeští odborníci považují tento termín za příliš optimistický. Nejen že se neví, kolik munice je v oblasti rozmístěno. Nikdo ani neví, v jakém je stavu, aby s ní bylo možné bezpečně manipulovat. Záležet bude i na postoji Ruska k činnosti mise.