Češi s chorvatskými Čechy na moři

Zdeněk Kukal, foto: Libor Kukal

Sportovně-poznávací akce Putování za chorvatskými Čechy se v Jaderském moři pomalu chýlí k závěru. Zdeněk Kukal zorganizoval neobvyklý zájezd, jehož smyslem bylo spojit Čechy z Chorvatska, Chorvaty z Česka a samozřejmě také Čechy z Česka v jeden čas na jednom místě. Tímto místem se stala loď Silva. Nejdříve jsme se Zdeňka Kukala zeptali, kde se loď zrovna nachází.

Zdeněk Kukal,  foto: Libor Kukal
Zdeněk Kukal: „Jsme na moři, v zátoce, kotvíme. Modré nebe nad námi“."

Akce Putování za chorvatskými Čechy splnila svůj cíl? Poznali jste se s Čechy z Chorvatska?

„Věřím, že je to velmi obohacující pro všechny strany. Opravdu každou chvíli, při každém hovoru, při každé diskusi přicházíme na něco nového.

Jak to vidí přítomní Češi z Daruvaru, na to se zeptáme pana Zvonimira Kárníka.

„Já jsem přijal toto pozvání jako cyklista a Čech z Daruvaru, a jsem moc rád, že jsem tady.“

Co je podle vás na celém projektu nepřínosnější?

„Pořád se tady bavíme a vyjasňujeme si mnohé věci, jak to chodí u nás a jak u vás. Po cestě se skupina zastavila v Daruvaru, ve středisku Čechů v Chorvatsku. Seznámili jsme je s našimu aktivitami, provedli jsme je po městě. Oni byli nadšení tím, co ta naše česká menšina všechno dělá. Taky jsme společně otevřeli výstavu fotografií jednoho z účastníků, architekta Davida Vávry. Konalo se to v našem kině v Daruvaru. Tady výstava pořád běží a už ji vidělo hodně Daruvarčanů. Až pojedeme celá výprava zpátky, tak tu výstavu zase sebere a odveze“, - říká Zvonimir Kárník.