Češi v Kanadě iniciují Památník obětem komunismu

Komunistický režim si podle odhadu dosud ve světě vyžádal až sto milionů obětí. A právě k jejich uctění vzniká v Kanadě nový památník. Při své nedávné návštěvě Kanady o něm jednal i český premiér Mirek Topolánek se svým kanadským protějškem Stephenem Harperem. Iniciátorem tohoto památníku je totiž český velvyslanec v Kanadě Pavel Vošalík. Památník v podobě rozevřené knihy, na jejímž hřbetu je lidský profil, představila minulý týden na festivalu Mene Tekel jedna z jeho spoluatorek - Čechokanaďanka Zuzana Hahnová. Milena Štráfeldová se jí vyptala na podrobnosti:

"Památník by měl stát v Ottawě a dali jsme dohromady sbor z asi patnácti nebo osmnácti zemí, kterých se dotkl komunismus. Ti lidé jsou teď emigranty v Kanadě. Všichni tlačíme na to, aby nám /vláda/ pozemek k památníku dodala ve velice brzké době."

Které národnosti se na památníku budou alespoň ideově podílet?

"Pochopitelně Česká republika v čele s velvyslancem Pavlem Vošalíkem, který o to bojuje už velice dlouho. Dále Polská republika, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Bělorusko, Rusko, Tibet, Čína, Korea, Vietnam, Maďarsko - je nás prostě hodně, takže jsme spokojeni."

Kdy předpokládáte, že by památník mohl být dostavěn?

"Mohl by být realizován už ke konci tohoto léta, pokud dostaneme brzy pozemek. Jsme připraveni, máme architektonické plány, které byly pro nás vytvořeny. Já teď budu mít schůzku i s premiérem kanadské vlády a rozhodně se zmíním o tom, že čím dříve by to bylo, tím lépe."

A zcela praktická otázka - kdo bude stavbu památníku financovat?

"To je jedna z nejkrásnějších věcí, co se památníku týče, protože na tom se budeme všichni podílet. A musím přiznat, že reprezentanti všech států, kteří se ozvali, jsou žhaví do toho vybírání fondů. Mně to připadá trošku jako stavba Národního divadla. Lidem o to opravdu tolik jde, že každý cítí jako svou vlastní čest na tom finančně i ideologicky podílet."

Máte tedy příslib i od českých exulantů, že přispějí na stavbu památníku?

"Určitě máme. První peníze, které do projektu šly, byly od českých exulantů."

Jakým způsobem tam zachytíte i tu okolnost, že komunismus má podle hrubých odhadů sto milionů obětí?

"Uvnitř knihy, na úplně první stránce, je napsáno, že komunismus stál už více než sto milionů životů. To tam bude anglicky i francouzsky, protože to je základ všeho. A pak tam pochopitelně budou i jiné projevy."

Vy jste se /při prezentaci v Senátu/ zmínila i o oblázcích. To mi připadalo velmi symbolické.

"Oblázky jsou krásný nápad. Je to nápad jednoho z návrhářů, se kterými jsem spolupracovala. Je čirou náhodou japonského původu a vymyslel si, že by se monument obklopil asi sto tisíci říčními oblázky. Každý z nich má jinou barvu, jiný tvar a jinou velikost. Každý oblázek by ale připomínal tisíc obětí, a to je myslím veliká síla."

Budou památník případně provázet i nějaké akce, přednášky nebo další výstavy?

"Já v to doufám, protože jeden z důvodů, proč jsme zvolili tuto formu, je ten, abychom nepřipomínali jenom oběti, ale aby se z toho stalo jakési centrum vzdělání."