Češi zatím podvodným e-mailům odolávají

Stále více lidí využívá pro své finanční transakce internet

Podvodné e-maily, které se snaží z lidí vymámit přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví nebo jiná zpeněžitelná data, rozhodně nejsou žádnou českou specialitou. Češi ale prý na ně naletí v mnohem menší míře, než obyvatelé anglicky mluvících zemí. Zčásti možná i proto, že pro méně zdatné podvodníky je čeština oříškem.

Fishing je anglické slovo označující rybaření. Výměnou prvního písmene „f“ za stejně vyslovovanou dvojici písmen „ph“ vznikl pojem 'phishing' pro internetovou podvodnou snahu vylákat z lidí údaje týkající se zejména bankovních kont. Přední český kryptolog a odborník na elektronickou bezpečnost Vlastimil Klíma Českému rozhlasu vysvětlil: "Je to 'rybaření', ti útočníci rozhazují své sítě dosti široce po internetu na tisíce, miliony adres, a chytají opravdu jenom ty nepozorné, laické 'rybičky' do ohromné sítě. A malé procento uživatelů se do té sítě chytí a ten mail odpoví."

Útoky nejsou novinkou a obecně se týkají všech bank, v posledních týdnech ale až na statisíce elektronických adres přichází i desítky e-mailů denně s cílem získat od lidí údaje z platební karty nebo k přímému bankovnictví České spořitelny, která patří mezi finanční domy s největším počtem drobných střadatelů. Banka zdůrazňuje, že o tak zásadních záležitostech, jako je například zabezpečení, se svými klienty nikdy nekomunikuje prostřednictvím e-mailu. A většina Čechů se už dnes skutečně drží osvědčených zásad – podezřelé e-maily ani neotvírat, a už vůbec v nich nikam neklikat a nic nevypisovat.

"U nás se chytila mizivá část, podle mých informací asi deset uživatelů internetového bankovnictví. A všechny ty útoky byly včas zastaveny. Takže u nás to nemá velký dopad, ale třeba v anglicky mluvících zemích se chytá až jedno procento nebo řádově dokonce procenta lidí," říká kryptolog Vlastimil Klíma a vysvětluje: "Češi jsou dost opatrní na své peníze a v těch západních demokraciích je ta volnost a svoboda víc využívaná, takže je tam i ta opatrnost menší, i když by člověk předpokládal právě opak."

Nejde ale jenom o opatrnost Čechů, dosud jim trochu pomáhala až příliš amatérská úroveň podvodníků: "Ty naše podvodné maily jsou vlastně takové hračičky, že to jsou hackeři velmi nízkého řádu, neodborní, že si vlastně jenom zkoušejí pole a zkoušejí si metody, že to nejsou vůbec žádní profesionálové. Proto také třeba ty maily jsou psány špatnou češtinou nebo anglicky pro českého klienta a podobně."

Oslovení „Drahoušek zákazník“ a sdělení „tato je tvůj funkcionář banka oznámení aby člen určitá služba dát pozor“ jistě nevzbudí důvěru ani u těch nejméně zdatných klientů. Nicméně podvodníci udělali z nouze ctnost a nyní dalšími e-maily psanými dobrou češtinou sami varují před novou verzí podvodných e-mailů, v nichž jde zase jen o to samé – vylákání údajů, které by žádná slušná banka po svých klientech nikdy nežádala elektronickou poštou.