Česká ekonomika podle OECD letos zpomalí

Andrej Babiš se sešel s generálním tajemníkem OECD José Ángelem Gurríou, foto: ČTK / Michal Kamaryt

ůst české ekonomiky letos nejspíš zpomalí. Odhaduje to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kterou v Praze představil generální tajemník OECD na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Andrej Babiš se sešel s generálním tajemníkem OECD José Ángelem Gurríou, foto: ČTK / Michal Kamaryt
Růst české ekonomiky letos nejspíš zpomalí. Odhaduje to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kterou v Praze představil generální tajemník OECD na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hospodářství podle zprávy v tomto roce přidá tři celé a osm desetin procenta, zatímco loni rostlo o více než čtyři a půl procenta. Za poklesem stojí především nedostatek pracovníků. OECD ve zprávě také doporučila Česku navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života, podpořit zaměstnávání žen a upravit daňový systém.

Česko podle zprávy patří k největším znečišťovatelům ovzduší mezi vyspělými státy. Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO považuje za velký problém neekologické domácí kotle na tuhá paliva. Chce proto navýšit dotace na jejich výměnu.

Vinaři budou moct získat až 133 milionů z fondů Evropské unie

Foto: CzechTourism
Až 133 milionů korun ročně po dobu pěti příštích let budou moct dostat vinohradníci z programu Evropské unie. Návrh příslušného nařízení schválila vláda. Vinaři by mohli tyto peníze použít třeba na úpravu vinic nebo na změnu odrůd vína, které pěstují. Nařízení vlády začne platit od srpna.

Půjčku na dovolenou už někdy měl každý desátý Čech

Půjčku na dovolenou si už někdy vzal každý desátý člověk v Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která spravuje pohledávky finančních domů. Řada cestovních kanceláří nabízí například nákup zájezdu na splátky nebo odkazuje na úvěrové společnosti. Podle Asociace cestovních kanceláří si na dovolenou nejčastěji půjčují rodiny s dětmi.

Méně českých firem v daňových rájích

Foto: PublicDomainPictures, Pixabay / CC0
Počet českých společností, které mají vlastníka sídlícího v daňovém ráji klesá. Od začátku letošního roku ubylo 61 takových firem. Vyplývá to ze statistik společnosti Bisnode. Přímého majitele v daňovém ráji má téměř třináct tisíc tuzemských společností. Nejčastěji podnikají firmy v oblasti nemovitostí, obchodu nebo služeb.

České děti stále více platí kartami

V Česku roste počet dětí do patnácti let, které vlastní platební kartu. Vyplývá to z údajů oslovených tuzemských bank. Banky karty vydávají většinou k účtu nezletilého nebo rodičů. Podle zákona musí finanční domy založit účet bez ohledu na věk klienta. Do 18 let je ale k založení účtu potřeba souhlas zákonného zástupce.

Letišti Václava Havla přibývají cestující

Letiště Václava Havla Praha odbavilo v letošním prvním pololetí téměř 7,5 milionu cestujících, což znamená meziroční nárůst o deset procent. Nejvíce cestujících směřovalo z Prahy už tradičně do Velké Británie. Nejvyšší nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenalo Španělsko.

Z Prahy do Drážďan by mohla vést vysokorychlostní trať

Ilustrační foto: Maxim75, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Česko a Německo chystají prezidentskou smlouvu o vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan. Podepsána a schválena oběma stranami by podle českého ministra dopravy Dana Ťoka ( za ANO) mohla být do konce příštího roku. Ťok, podle něhož by se s výstavbou koridoru mohlo začít o něco dříve než v dosud plánovaném roce 2030, to v Berlíně řekl po jednání s německým ministrem dopravy Andreasem Scheuerem. Nová trať má zkrátit jízdní dobu mezi Prahou a Drážďany na jednu hodinu a ministerstvo dopravy si od ní slibuje, že zároveň odvede část dopravy z dlouhodobě přetížené konvenční tratě v údolí Labe.