Česká expedice Nová odysea sleduje migraci sibiřských čápů černých

Expedice Nová Odysea, foto: CTK

Opusťme teď vážná témata a vydejme se na cesty. Několikrát jsme vás informovali o projektu Africká odysea, který mapoval tah čápů černých z Evropy do Afriky. Mnozí si jistě vzpomenete i na populární čápici Kristýnu, kterou se dařilo sledovat čtyři roky. Projekt má nyní pokračování. Dostal jméno Nová odysea a členové expedice se posunuli na východ a chtějí zjistit, kam létají zimovat čápi ze Sibiře. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Expedice Nová Odysea,  foto: CTK
Expedice se zúčastnil pětičlenný český tým, se kterým spolupracovali ruští zoologové a průvodci. Hlavním cílem bylo najít minimálně tři čápy černé, dát jim na záda speciálně upravené batůžky s vysílači a jejich pomocí sledovat, kam odletí přezimovat. Čápům nezůstanou batůžky, jejichž hmotnost nepřekročí 60 gramů, napořád, ale postupně se stehy rozpadnou a zbaví se jich. Členové expedice se nejprve vydali do Krasnojarska k řece Jenisej na střední Sibiř. Jak se však ukázalo, najít v ohromných rozlohách sibiřské tajgy hnízda, nebyla věc tak jednoduchá. Navíc čápi černí žijí skrytě. Na ostrově Gornyj čekala místo čápů spíše obrovská hejna komárů a proto se expedice, jak uvedl Miroslav Bobek z Českého rozhlasu, vydala zpět.

"Jeden náš přítel podplukovník, vlastně šéf protipytlácké jednotky, pro nás přijel po břehu. Tím autem jsme ujeli jen dva kilometry, než se zakymácelo a beznadějně uvíznulo až po osy v bahně. Naštěstí jsme měli satelitní telefon, takže to vyprošťování se vyřešilo během asi 17 hodin, ale i tak to byl den ztráty."

S čápy to začínalo být beznadějné a protože expedice měla trvat jen tři týdny, její členové se rozdělili na dvě části. Od místních se většinou dovídali, že čápy sice vidí, ale netuší, kde hnízdí. Štěstí se nakonec usmálo na Přemysla Rabase, který našel první hnízdo u Novosibirska.

Expedice Nová Odysea,  foto: CTK
"My jsme už ke konci našeho působení, asi 4 dny před odjezdem chytili prvního čápa černého, kterému jsme dali solární satelitní vysílač. Tenhle čáp je samec a dali jsme mu jméno Petr."

Další hnízdo objevili o 10 kilometrů dál a čáp dostal jméno Roman. Čas se však krátil a členům expedice nakonec pomohla náhoda. Svezli dva stopaře, a při hovoru přišla řeč i na černé čápy. Na základě informací lidí z vesnice našli další hnízdo a posledního čápa chytili právě v den plánovaného odjezdu.

"V poledne se chytil třetí čáp a je to první samička sibiřská s batůžkem, které jsme dali jméno Kateřina. Čili Petr, Roman, Kateřina, jména ruských Romanovců. U Obu teď létají tři černí čápi s batůžky a my čekáme až se vydají na cestu. Jsme zvědaví, jakým směrem se vydají, jak překonají Himaláje a kde budou zimovat."

Existuje několik možných variant, jedna z velmi pravděpodobných cest je ze Sibiře přes Afghánistán do západní Indie. Čápi by se mohli vydat i do Afriky nebo Číny.