Česká kachna v Singapuru

Tým Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Zimní olympijské hry skončily, ale jeden český reprezentační tým se už pomalu chystá k odjezdu na jinou soutěž, která má rovněž čtyřletou periodu. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Akce nese název Culinary Challenge a je to jedna z pěti nejprestižnějších světových gastronomických soutěží. Tentokrát proběhne v první polovině dubna v Singapuru. Poprvé v historii se této kulinářské olympiády zúčastní i národní tým Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, který je už ověnčen řadou cen z různých evropských soutěží. Vedoucí výpravy Jan Michálek to považuje za čest.

"Už jenom to, že jsme se dostali mezi devět vyvolených, je pro nás velkou ctí. Bylo přihlášeno 23 národních týmů a organizátor si vymínil, že jich bude jen devět a vybral nás."

Soutěžit se bude ve dvou kategoriích - restaurace národů a studená kuchyně. Vítěz získá cenu National Team Challenge Aword. Tři týmy, které získají nejvíce bodů z obou kategorií, ještě postoupí do boje o lva Battle for the Lion. Při této soutěži budou připravovat jídla z tajného koše surovin. Jan Michálek prozradil menu, které má česká reprezentace nachystáno pro kategorii Restaurace národů.

"Pošírovaný losos a candát na opékaných bramborách a fenyklo-petrželovém ragů s fenyklovou omáčkou a zeleninovým vinaigrettem z hnědého másla. Dále hlavní jídlo je steak z kachních prsou pod majoránkovou krustou, pečené houby, bramborový nákyp s houbami a husími játry, ragú z mladé kapusty a perličkové cibule, houbové glacé a česnekovo-majoránková pěna. A desert je vanilkový dortík v čokoládovém mantlu s višňovým coulis a sorbetem z červené grenadiny se skořicovými kroužky a karamelovými spirálkami."

Asi byste těžko, vážení posluchači, dokázali přesně zopakovat, s jakými dobrotami vlastně hodlají Češi ohromit asijský kontinent. Jde vůbec ještě o českou kuchyni? Jan Michálek tvrdí, že ano, protože taková jsou pravidla soutěže.

"My jsme se museli držet tradiční české kuchyně. Proto tam máme kachnu, proto tam máme houby, proto tam máme brambory."

Převážnou většinu surovin budou muset Češi získat od singapurských dodavatelů, protože mnohé suroviny, například syrové maso nebo zeleninu, je zakázáno do země dovážet. Původně uvažované menu, které počítalo s kančím hřbetem, ale muselo být změněno z jiného důvodu.

"Byli jsme upozorněni na to, že v Singapuru nejsou kanci."

Při pohledu na složení českého týmu má člověk pocit, že v Asociaci kuchařů a cukrářů České republiky vládne pragocentrismus. Jediným nepražákem je 26letý Miroslav Husák z hotelu Internacionál v Brně. Na soutěž v Singapuru se těší proto, že nedá dopustit na tuzemskou kuchyni.

"Velice rád vařím taková normální klasická jídla, jako je guláš nebo vepřový vrabec, vlastně u nás moravský."

Celý reprezentační tým, doplněný o 26letou cukrářku Sylvii Sulanskou z Francouzské restaurace Obecního domu v Praze, jede do Singapuru s předsevzetím přivézt do Česka nějakou medaili.