Česká 'nej' na veletrhu cestovního ruchu

drevosochar.jpg

Za českými 'nej' se tentokrát s Miroslavem Markem, administrátorem české databáze rekordů, vypravíme do Brna na veletrh cestovního ruchu Region Tour a Go, o němž jsme vás informovali v pátek. Mezi vystavovateli je totiž také město Pelhřimov, česká metropole rekordů. A s čím rekordním do Brna pelhřimovští přijeli? To je otázka právě pro Miroslava Marka.

"Na výstavě - či lépe řečeno veletrhu Region Tour 2004 - pelhřimovské Muzeum kuriozit a rekordů představí vlastně nejen své exponáty, ale také rekordmany, kteří jsou zapsáni v nové České knize rekordů. Jedním z nich je třeba Martin Komárek, což je dřevosochař, který je mimochodem mistrem Evropy v dřevorubeckých disciplínách. A to je člověk, jehož dílo tady bude vévodit stánku Pelhřimov - město rekordů. Tím dílem je socha svatého Jakuba, což je přesná replika sochy, která vévodí pelhřimovskému náměstí. Ona zdobí místní kašnu, ale tato socha, kterou máme tady v Brně na výstavišti, je celá ze dřeva. A co víc, je celá vyřezána motorovou pilou. Nebylo na ni sáhnuto jinak než řetězem roztočené motorové pily, takže skutečně jde o unikátní záležitost i vzhledem k tomu, že socha má všechny detaily včetně obličeje a rysů tváře."

A pokud byste měl jmenovat ještě jednu nebo dvě zajímavosti...

"Pikantní na stánku Pelhřimov - město rekordů bude například nejmenší motorka ve střední Evropě anebo obří kuchyně, což je takové sousoší největšího polévkového hrnce, který má objem 2300 litrů, největší konvičky, do které se nejen dá uvařit čaj, ale vejdou se tam i tři dospělí lidé a pánve, která má průměr dva metry. Uprostřed stánku je pak to, na čem by si každý člověk určitě rád pochutnal, a to je maketa České knihy rekordů, ovšem obřích rozměrů a z perníku. Maketa má rozměry metr a čtvrt krát metr a třičtvrtě, váží téměř metrák a jak jsem už říkal, celá je nejen z perníku, ale ještě přesně zdobená marcipánem - stejně jako obálka té knihy."

Rekordně početný živý betlém v Oseku, foto: ČTK
Už jste letos do databáze rekordů zanesli nějaké 'nej'?

"Asi ne, když tak o tom přemýšlím. Vidíte to."

A napadá vás řekněme poslední záznam z loňského roku?

"Určitě, protože v klášteře v Oseku jsme jakožto Česká databanka rekordů zcela unikátní a vánoční - jak jinak - rekord. Oni tam totiž postavili největší živý betlém. Jeho produkce trvala zásluhou místního divadla 'V pytli' téměř půl hodiny, čítal přes šest set lidí, a to je hodnota stávajícího českého rekordu."