Česká republika nabízí diplomatickou pomoc na Korejském poloostrově

Le président du Parlement de la Corée du nord, Cche Tche-pok, photo: CTK

Česká republika se chce diplomaticky angažovat při snižování napětí na korejském poloostrově a komunistická Severní Korea tuto iniciativu vítá. Šéf severokorejského parlamentu Čche Tche-pok při oficiální návštěvě České republiky prohlásil, že naše země by mohla přesněji než jiné interpretovat pozici KLDR, kterou mají Severokorejci zájem v mezinárodním dialogu zastávat. Více Vilém Faltýnek.

Šéf severokorejského parlamentu Čche Tche-pok,  foto: ČTK
Kdysi velmi vřelé vztahy České a Severokorejské republiky byly po pádu českého komunistického režimu přerušeny. Česká republika nemá v Severní Koreji diplomatické zastoupení a rovněž KLDR odvolala velvyslance z Prahy. Čche Tche-pok je po mnoha letech první tak vysoký politický představitel KLDR, který do ČR přijel.

Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v jednání s Čche Tche-pokem zdůraznil kritický postoj k dodržování lidských práv v KLDR: "Já jsem řekl panu předsedovi, že v této sněmovně a v tomto parlamentu je naprosto rozhodná většina poslanců, kteří mají vážné výhrady vůči situaci lidských práv v KLDR. Na druhé straně nejenom ty ekonomické zájmy, které nás mohou zase spojit, protože si dovedeme představit, že to může být oboustranně výhodné, ale i v politické oblasti existují takové body, jako je třeba likvidace zbraní hromadného ničení, boj proti terorismu a snižování napětí v mezinárodních vztazích, pokud se dokážeme na těchto bodech shodnout, tak i tady bychom mohli postupovat společně," prohlásil Zaorálek.

Čche Tche-pok s Vladimírem Špidlou,  photo: ČTK
Čche Tche-pok potvrdil: "Myslím že jsme se s panem předsedou a s delegací shodli na tom, že by bylo dobré na vztahy z minulosti navázat a rozvíjet je i do budoucnosti. Z pozice předsedy nejvyššího lidového shromáždění jsem pana předsedu pozval na návštěvu Korejské lidově demokratické republiky."

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře tak Česká republika reaguje na požadavky některých zainteresovaných zemí hrát v oblasti aktivní roli. Jak soudí politolog Zdeněk Zbořil, k takovému rozhodnutí mohlo dojít například při návštěvě premiéra Špidly ve Spojených státech.

"KLDR je příliš známým, nechvalně známým, státem asijského regionu a v celosvětovém měřítku, že by si česká diplomacie nedovolila nějaký individuální postup bez konzultace alespoň se svými hlavními spojenci a partnery."

Může být podle Zbořila české diplomatické úsilí úspěšné?

"V oblastech, kde jsou dlouhodobě zablokovány vztahy dvou nejbližších a bezprostředně angažovaných subjektů mezinárodní politiky, někdy hraje pozitivní roli, že tam přicházejí diplomaté s velmi odlišným názorem na jejich vztahy. Ale může to naopak vést i k naprostému kolapsu. Nám prostě nezbývá při znalosti tohoto stavu věcí, než důvěřovat té výkonné složce zahraniční složky České republiky v tom, že ví, co dělá," uvedl Zbořil.