Česká republika nabízí diplomatickou pomoc na Korejském poloostrově
Česká republika se chce diplomaticky angažovat při snižování napětí na korejském poloostrově a komunistická Severní Korea tuto iniciativu vítá. Šéf severokorejského parlamentu Čche Tche-pok při oficiální návštěvě České republiky prohlásil, že naše země by mohla přesněji než jiné interpretovat pozici KLDR, kterou mají Severokorejci zájem v mezinárodním dialogu zastávat. Více Vilém Faltýnek.
Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v jednání s Čche Tche-pokem zdůraznil kritický postoj k dodržování lidských práv v KLDR: "Já jsem řekl panu předsedovi, že v této sněmovně a v tomto parlamentu je naprosto rozhodná většina poslanců, kteří mají vážné výhrady vůči situaci lidských práv v KLDR. Na druhé straně nejenom ty ekonomické zájmy, které nás mohou zase spojit, protože si dovedeme představit, že to může být oboustranně výhodné, ale i v politické oblasti existují takové body, jako je třeba likvidace zbraní hromadného ničení, boj proti terorismu a snižování napětí v mezinárodních vztazích, pokud se dokážeme na těchto bodech shodnout, tak i tady bychom mohli postupovat společně," prohlásil Zaorálek.
Čche Tche-pok potvrdil: "Myslím že jsme se s panem předsedou a s delegací shodli na tom, že by bylo dobré na vztahy z minulosti navázat a rozvíjet je i do budoucnosti. Z pozice předsedy nejvyššího lidového shromáždění jsem pana předsedu pozval na návštěvu Korejské lidově demokratické republiky."Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře tak Česká republika reaguje na požadavky některých zainteresovaných zemí hrát v oblasti aktivní roli. Jak soudí politolog Zdeněk Zbořil, k takovému rozhodnutí mohlo dojít například při návštěvě premiéra Špidly ve Spojených státech.
"KLDR je příliš známým, nechvalně známým, státem asijského regionu a v celosvětovém měřítku, že by si česká diplomacie nedovolila nějaký individuální postup bez konzultace alespoň se svými hlavními spojenci a partnery."
Může být podle Zbořila české diplomatické úsilí úspěšné?
"V oblastech, kde jsou dlouhodobě zablokovány vztahy dvou nejbližších a bezprostředně angažovaných subjektů mezinárodní politiky, někdy hraje pozitivní roli, že tam přicházejí diplomaté s velmi odlišným názorem na jejich vztahy. Ale může to naopak vést i k naprostému kolapsu. Nám prostě nezbývá při znalosti tohoto stavu věcí, než důvěřovat té výkonné složce zahraniční složky České republiky v tom, že ví, co dělá," uvedl Zbořil.