Česká vážná hudba, to není jen Smetana-Dvořák-Janáček
"Co Čech to muzikant,"říkalo se kdysi. V roce vstupu naší republiky do Evropské unie se někteří umělci opět pokusí představit Čechy jako originální hudební autory a interprety. O tom, že by to neměl být jen Smetana a Dvořák, kdo bude v Evropě reprezentovat domácí vážnou hudbu, informuje Vilém Faltýnek.
Pojem česká vážná hudba může být pro někoho omezen na notoricky známé Slovanské tance Antonína Dvořáka nebo Smetanovu Mou vlast. Česká vážná hudba to jsou ale taky třeba kompozice Ivy Bittové v doprovodu Škampova kvarteta nebo Hudba pro Prahu exilového autora Karla Husy. Organizároři projektu České sny shromáždili v nabídkovém katalogu díla reprezentující několikasetletý vývoj české hudby. Najdeme tu i autory málo známé jako například Jana Křtitele Kalivodu, autory židovské - Viktora Ullmanna a pod. Patří sem i netypická díla zavedených autorů, vysvětlil dramaturg Českých snů Aleš Březina.
"Máme tam méně zastoupena díla etablovaných klasiků, kteří patří do kánonu české hudby. Snažili jsme se nedávat tam díla typu Novosvětské symfonie, i když i ta by tam svou kvalitou a významem patřila. Spíš jsme se snažili pokazovat na to méně známé z tvorby těchto klasiků, třeba Smetanova netypická klavírní skica Makbeth a čarodějnice. Jde mi tam o to, ukázat spíš vášně skladatelů, než nějaký jejich národní pathos," uvedl Březina.
V další fázi projektu byla oslovena města v zahraničí a ta sama zvolila dramaturgii svých koncertů. Organizátoři Českých snů pak následně zajistili přední české umělce, v jejichž interpretaci díla zazní.Projekt spolupracuje se Správou českých center. Některé z více než sta koncertů se budou konat v Německu, Polsku, Španělsku, Spojených státech i jinde. Proč ale byly opominuty země na východ od nás, kde taky česká centra působí? Vysvětluje manažerka projektu Eva Petrášková.
"My jsme informace o projektu České sny prostřednictvím Správy českých center rozesílali globálně na všechna centra, od některých jsme měli ohlas, od některých ne. Dalším hlediskem bylo, že jsme se do projektu snažili začlenit státy, které se v nejbližší době začlení do Evropské unie, nebo v ní už jsou začleněny."
V sérii koncertů, které se budou v roce 2004 odehrávat i na domácích pódiiích, pak chtějí organizártoři napravit dlouhá desetiletí komunisty zkreslovaný obraz české hudby, kdy se systematicky zapomnínalo na hudební umělce pocházející z židovského prostředí, německy mluvící české autory a na emigranty.