Česká vláda věnovala muzeu v Cedar Rapids deset milionů korun na obnovu po povodních

r_2100x1400_radio_praha.png

Deset milionů korun věnoval český stát na obnovu Českého a slovenského národního muzea a dalších českých institucí v Cedar Rapids v Iowě. Ve městě, které letos v červnu postihly rozsáhlé povodně, je tento týden předal český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář. Podrobněji teď Milena Štráfeldová:

Červen 2008. Zhruba stotřicetitisícové město Cedar Rapids v americkém státě Iowa zasáhly katastrofální povodně. Podle odborníků šlo o pětisetletou vodu. V Českém a slovenském národní muzeu jí bylo na tři metry. Jde přitom o jedinou profesionální instituci ve Spojených státech, která se věnuje historii českých imigrantů v USA.

"Národním muzeem jsme od roku 1992. Jeho otevření se tehdy zúčastnili prezidenti Kováč, Clinton a Havel. Pro Cedar Rapids je to dodnes památný den,"

připomněla na letošní konferenci SVU v Ružomberku ředitelka muzea Gail Naughton. Muzejníkům se podařilo před povodní zachránit velkou část sbírek i knižních fondů, stálá expozice i výstava k srpnové okupaci Československa však byly zcela zničeny. Škody se podle prvních odhadů vyšplhaly na milion dolarů. Ihned po záplavách se také začaly scházet finanční příspěvky na obnovu muzea. Pomoc slíbila i česká vláda:

/Naughton/ "Česká vláda posílá deset milionů korun jako pomoc po povodních v Cedar Rapids. Většinu z těchto peněz dostane muzeum, příspěvek však bude mít i Sokol, kostel sv. Václava a menší dar dostane i samotné město Cedar Rapids. Nejen pro Čechy, to je dar od Česka Americe."

Příspěvek na obnovu měl tuto středu v Cedar Rapids předat premiér Mirek Topolánek. Svou cestu do Spojených států, kde se měl také setkat s prezidentem Georgem Bushem a otevřít zrekonstruovanou českou Národní budovu v New Yorku, však kvůli politické situaci v Česku zrušil. Peníze místo něj předal velvyslanec Petr Kolář.

Muzeum v Cedar Rapids získalo i necelých 117 tisíc dolarů od federálního Institutu muzeí a knihoven. Demokratický senátor a předseda senátního panelu pro muzea a knihovny Tom Harkin k tomu řekl:

"České a slovenské muzeum je národní poklad a já udělám vše pro to, abych je v úsilí, které směřuje k obnovení činnosti po povodních v Cedar Rapids, podpořil. Lidé sem cestují z celého světa, aby toto muzeum navštívili. Tento fond umožní uchovat orální historii našich imigrantů."

"Jako Národní muzeum ve Spojených státech považujeme za velmi důležité, abychom zaznamenali zejména životní příběhy lidí, kteří emigrovali z Česka a ze Slovenska ve 20. století. Tyto příběhy je třeba zachytit, dokud jsou tito lidé naživu, mezi námi,"

- uvedla k tomu ředitelka Gail Naughton. Odborníci tak budou zaznamenávat příběhy českých imigrantů z Texasu, Wisconsinu, Illinois, Nebrasky, Ohia i Iowy. Svou práci zahájí v Chicagu a v Clevelandu.

I samotné České muzeum postupně obnovuje svou činnost. 24. října letošního roku byly otevřeny nové prostory v pasáži Lindale. Právě sem se mohly přestěhovat různé instituce, které byly červnovými povodněmi nejvíce zasaženy. České a slovenské národní muzeum a knihovna tu má k dispozici nejen výstavní galerii, ale i depozitář pro své sbírky. Obnova původní budovy však může podle Gail Naughton trvat i několik let.