projekt

České hrdinky

Zdroj: Česká centra / FDULS

Panovnice, malířky, spisovatelky, političky, vědkyně, sportovkyně – pohled do české historie nabízí bohatou mozaiku výjimečných českých žen. 50 ženských příběhů očima mladé generace je projektem Českých center a Fakulty designu a umění v Plzni, do kterého se zapojuje i Radio Prague International.

Letos je tomu 100 let od uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy, díky čemuž se otevřela cesta k nápravě do té doby nerovného politického projevu. Nepochybně to bylo i zásluhou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který měl po boku silnou ženu, manželku Charlotte a otevřeně se nazýval feministou.

Projekt nabízí portréty prominentních ženských osobností očima dnešních mladých ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) na Západočeské univerzitě v Plzni.

Ilustrovaný projekt „České hrdinky“ byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a 200. výročím narození spisovatelky Boženy Němcové. Jde o společný projekt Českých center, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, vedených Renátou Fučíkovou a Radio Prague International.

nejnovější články

Pages