České regiony cizince příliš nelákají

Фото: www.czechtourism.com

Čeští turisté navštěvují nejvíce Jihomoravský a Jihočeský kraj, cizinci zase nejvíce vyhledávají Prahu a kraj karlovarský. Hlavní město navštívily loni více než 4 miliony zahraničních turistů, české regiony ale za metropolí zaostávají a cizince stále příliš nelákají.

Kam turisté v Česku nejčastěji míří? Které kraje jsou nejvíce navštěvované? Na tuto otázku odpověděl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur: "Drtivá většina turistů jezdí trvale pouze do Prahy a regionům se vůbec nedaří Praze alespoň trošku té zahraniční klientely odkrojit. Zatímco v roce 2006 přijelo do České republiky 6,4 milionů zahraničních turistů a z toho celých 57,5% přijelo pouze do Prahy, tak vloni už přijelo do České republiky 6,7 milionu turistů, ale dokonce 61% přijelo pouze do Prahy."

Klesají počty západních turistů a častěji navštěvují Českou republiku Poláci, Slováci a Rusové. Nejvíce tedy turisté míří do Prahy, na druhém místě je Karlovarský kraj. "Je to především díky velkému počtu ruských turistů, nicméně i druhé místo - 477 000 zahraničních turistů je už jen desetina z toho, co přijíždí ročně do Prahy." Nejméně zahraničních turistů pak navštívilo Vysočinu.

Jak by se dala situace s turistickým ruchem v regionech řešit?

"Například v České republice totálně chybí gastronomické speciality. Zatímco např. italskou mozzarellu a parmskou šunku, každý z nás ví, že francouzské víno je dobré, tak Česká republika v tomto ohledu totálně zaspala. Už dávno tady měly být syrečkové či perníkové polévky, omáčky, knedlíky, deserty a možná i nápoje. Každé město se mělo snažit vymyslet nějakou specialitu, udělat třeba soutěž mezi místními občany, ještě by to vzbudilo mediální zájem i zábavu mezi lidmi. A právě těmito jednoduchými metodami je třeba propracovat české regiony, jelikož nevyspělost českých regionů se stává v současné době brzdou i pro rozvoj Prahy."

Oproti zahraničním turistům ti tuzemští preferují nejvíce Jihomoravský a Jihočeský kraj a naopak nejméně jezdí do Karlovarského kraje. Zatímco počet českých turistů v tuzemsku klesá, počty zahraničních dovolených stoupají a loni dokonce v cizině strávili Češi více dovolených než doma. Oblíbili si například relaxační lázeňské pobyty na Slovensku či v Maďarsku.

"Česká republika nabízí ceny ubytování podobné jako v severní Itálii, v Chorvatsku nebo na podobných místech, která jsou ovšem u moře, ale nenabízí tu atraktivitu prostředí a kulturního či společenského vyžití."

Trend velkého nárůstu zahraničních dovolených na úkor tuzemských je podle Okamury dlouhodobý a zatím se ho České republice nedaří zastavit.