České tenistky podlehly v hororovém utkání Američankám

Foto: ČTK

Dlouhých 21 let čekají české tenistky na postup do finále prestižního Fed cupu. S notnou dávkou sarkasmu lze říct, že mohou klidně počítat dál. Přitom o víkendu jim v souboji se Spojenými státy chyběl k vysněnému postupu jediný míč. Nejen naše hráčky, ale i nehrající kapitán Petr Pála však místo oslav nakonec jen nevěřícně kroutili hlavami nad nesmírně krutou porážkou.

Květa Peschkeová  (vpravo) a Iveta Benešová při závěrečné čtyřhře,  foto: ČTK
Kapitáne, už jste tu neuvěřitelnou porážku rozdýchal?

"Dnes je to ještě horší než v neděli, ale je to pořád jenom sport, tak to tak člověk musí brát. Jednou má štěstí, podruhé smůlu, ale musí to překousnout."

Americké tenistky Bethanie Mattek-Sandsová  (vlevo) a Liezel Huberová se radují z vítězství,  foto: ČTK
Berete to pouze jako smůlu nebo co stojí za tím, že hráčky ztratily vyhraný zápas? I když v tenise to tak chodí, tam např. vedení 5:0 neznamená to co ve fotbale.

"Asi tak. V tenise se to stalo mockrát, stalo se to i mě, viděl jsem to i několikrát na vlastní oči. Teď to bylo bohužel strašně moc krutý. Člověk si řekne je to mečbol, ale byl to přece jenom jeden brejkbol. Takových bývá v zápase hodně. Myslím si, že i následující game byl dobře rozehraný, Květa dala za stavu 15:0 vynikající servis a Matteková, která do té doby kupila jednu chybu za druhou, trefila lajnu ani nevěděla jak. Bohužel tím se to otočilo a pak už to bylo jenom o tom, jestli vyhrajeme druhý set, ale bohužel to nevyšlo."

Měl jsem pocit, že psychický zlom nastal v myslích našich hráček po nepovedeném tiebreaku. Vypadalo to, že se naše hráčky začaly bát. Jak jste se je z toho útlumu snažil dostat?

"To by určitě otřáslo i daleko lepšími hráči než jsou ony, protože hrát o finále je velice psychicky těžké. Definitivně se to zlomilo, když Iveta prohrála servis na 0:2. Snažil jsem se je stále udržovat v dobré náladě, že je všechno pryč, hraje se znova, je to 1:1 na sety a hrají moc dobře. Bohužel chyběl jeden míček nebo doservírovat jednu hru a bavili bychom se úplně jinak."

Petra Kvitová a Alexa Glatchová  (vpravo),  foto: ČTK
Byl pro vás větším šokem výkon mladé Alexy Glatchové nebo ten neuvěřitelný obrat ve čtyřhře?

Iveta Benešová v závěru zápasu s američankou Glatchovou,  vlevo trenér Petr Pála,  foto: ČTK
"Alexa Glatchová pro mě byla obrovským překvapením. Ona prakticky vyhrála ten Fed cup. Počítal jsem s tím, že na Mattekovou nasadím pestře hrající Kvitovou a Šafářovou a jedna z nich jí zkusí porazit. Další dva body jsem doufal, že uděláme přes jejich druhou hráčku. Nakonec jsme měli nejlépe rozehranou čtyřhru a s Glatchovou jsme udělali dohromady 6 gamů."

Nemrzí vás ta porážka o to více, že vylosování bylo velmi nadějné a ve finále by nás čekala Itálie, která není neporazitelná, tak jako na domácí půdě v Moskvě Rusky?

"Jo, už před zápasem jsem říkal, že Italky umí hrát týmově. Samozřejmě je to s ohledem na finále velké zklamání, já jsem ale upozorňoval, že to nebude jednoduché. Všichni mysleli, že když nepřijedou Williamsky, tak to bude procházka růžovou zahradou, ale bylo to úplně jinak."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio