Česko má na festivalu v Karlových Varech v hlavní soutěži dva filmy

Photo: Štěpánka Budková

Je začátek července a jako každý rok mají filmoví fandové o mnoho důvodů víc navštívit a lázeňské město Karlovy Vary v západním výběžku Čech. Nejen kvůli horké minerálce a krásné krajině, ale zejména kvůli filmu.

Robert de Niro na MFF Karlovy Vary,  foto: Štěpánka Budková
Cena Robertu de Nirovi a jeho osobní účast v Karlových Varech, světová premiéra filmu Báthory Juraje Jakubiska a první uvedení českého soutěžního snímku Děti noci od Michaely Pavlátové, to jsou zatím hlavní události 43. ročníku mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Přehlídka začala v pátek minulý týden a potrvá do soboty 12. července, kdy budou předány ceny. V hlavní soutěži Českou republiku zastupují dva filmy: Karamazovi režiséra a scénáristy Petra Zelenky už jsou v distrubuci, a Děti noci režisérky Michaely Pavlátové měly v pondělí ve Varech světovou premiéru a čeští diváci si na film v kinech budou muset počkat do září.

Zleva: Režisérka Michaela Pavlátová,  Martha Issová a Jiří Mádl,  foto: autor
„Pro mě je ten film vlastně v reálném čase prožitím nějakého smutného stavu, který se nám zdá, že neskončí, on vždycky skončí, jenomže to potřebuje nějaký čas..."

říká režisérka Michaela Pavlátová. Děti noci jsou intimní příběh dívky uvízlé mezi dětstvím a dospělostí, která se potuluje noční Prahou a hledá samu sebe. V hlavních rolích se představují Martha Issová, Jiří Mádl a Lucie Termerová. Děti noci jsou druhým celovečerním hraným filmem režisérky, jinak se Pavlátová věnuje se i dokumentární tvorbě a animovanému filmu.

Vítězové soutěže si odnesou skleněnou sošku křišťálový glób. Kromě nich ceny už získali nebo teprve získají také filmoví klasikové:

Ivan Passer,  foto: autor
„Ty se udělují třem československým režisérům, jednak tedy Dušanu Hanákovi, Juraji Jakubiskovi, který už tu cenu obdržel od prezidenta festivalu pana Bartošky, a konečně Ivanu Passerovi, který tu cenu obdrží na konci při closingu."

říká dramaturgyně festivalu Eva Zaoralová. Ivana Passera, který je letos předsedou soutěžní poroty, znají čeští diváci pouze z jeho slavného snímku Intimní osvětlení. Po emigraci zcela změnil styl své tvorby, ale filmy z tohoto období nejsou u nás známé. Nedávno vyšel na dvd jeho komerční velkofilm z kazašské historie Nomád, který jen vyvolává další otázky. V Karlových Varech se bude křtít nová kniha Jiřího Voráče o Ivanu Passerovi. Obtížnou uchopitelnost jeho zahraničního díla shrnul Voráč v titulku Ivan Passer - filmový vypravěč rozmanitostí. Eva Zaoralová dodává, že Passer je autorem mnoha filmů:

„Filmů různých žánrů, filmů různých zaměření, ale jsou to všecko velmi pozoruhodné filmy, které mají různé ceny na festivalech. Takže se domníváme, že je to dostatečný důvod, abychom ho ocenili."

Co se každý rok mění, to jsou festivalové znělky před projekcemi a ty mě tedy letos opravdu pobavily. Jejich tvůrce režisér Jan Zachariáš vsadil na suchý humor a na ironii obrácenou proti festivalovým cenám. Hrdiny znělek jsou slavní nositelé Křišťálových glóbů z minulosti, například Miloš Forman a Věra Chytilová. Ta mi o znělce řekla:

"Vymyslel to pan Zachariáš, můj syn to točil u nás doma. Prostě jsem dělala, co chtěli."

Pobavila vás ta práce?

"Ne, hrůzou mi vstávaly vlasy na hlavě, co z toho bude."

A výsledek jste viděla?

"Viděla až tady, lekla jsem se, že to budu muset vidět furt."