Karlovarský festival rozdal ocenění

Foto: Štěpánka Budková

Za 44. ročníkem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se můžeme už jenom ohlížet. Během pár hodin se lázeňské město vrátilo ke svému obvyklému vzhledu a provozu, filmaři odjeli, filmové plakáty jsou strženy, kina utichla. Rekapitulaci závěru festivalu připravil Vilém Faltýnek.

Jan Švankmajer,  foto: ČTK
Poslední festivalové hodiny proběhly ve znamení předávání cen. Jednu z nich převzal surrealistický výtvarník a filmař Jan Švankmajer, autor filmů Něco z Alenky, Spiklenci slasti, lekce Faust, Otesánek a dalších. Převzal cenu za celoživotní dílo.

"Za pár let nikdo nebude vědět, že jsem dostal nějakou cenu. Důležité je, jestli za těch pár let si ještě někdo pustí moje filmy,"

uvedl Švankmajer.

Antonio Banderas,  foto: autor
Na závěrečném večeru v sobotu pak přebíral cenu Křišťálový globus americký herec John Malkovich. Cenu ředitele festivalu obdržel holywoodský herec španělského původu Antonio Banderas. Ten ve Varech představil film Letní déšť, který je jeho režijním počinem.

"Film vychází z románu, který napsal můj přítel Antonio Sollero. Vyrůstali jsme spolu v Malaze. Opravdu je to film o dospívání, ale není to typický film o dospívání. Já se snažím experimentovat s tvarem i s obsahem. Vidíte tam i mé vlastní zážitky z doby, kdy jsme byli plni snů a měli jsme málo opravdových zkušeností. Z neštěstí a zmatků těch let, která pro nás pro všechny byla velmi složitá a dramatická, jsem se snažil udělat báseň."

John Malkovich,  foto: autor
Banderas Českou republiku poznal už v roce 1992 během několikaměsíčního natáčení. Také John Malkovich už v Česku byl, i když na festival zavítal poprvé:

"Pozvání na festival už jsem dostal několikrát, ale nikdy jsem neměl čas. Chtěl jsem přijet, když tu byly naše filmy Svět duchů a Juno, ale měl jsem v té době práci. Ale párkrát jsem tu už byl, když jsem točil film v Plzni, je to krásné město."

Především se v Karlových Varech ale oceňovaly filmy, které tu letos soutěžily.

Frédéric Dumont,  foto: ČTK
Vítězem se stal celovečerní debut belgického režiséra a scenáristy Frédérika Dumonta Anděl u moře. Velká cena Křišťálový glóbus je dotována částkou 30.000 dolarů. Mezinárodní porota v čele s francouzskou producentkou Claudií Ossardovou udělila dále zvláštní cenu a částku 20.000 dolarů íránskému psychologickému dramatu Dvacet.

Porota dokumentárních filmů ocenila v kategorii do 30 minut snímek Wagah. Jeho dějištěm je přechod na indicko-pákistánské hranici. V kategorii filmů nad 30 minut získal cenu slovensko-český dokument Osadné režiséra Marko Škopa. V sekci Na východ od Západu, kde českou kinematografii zastupoval film Zdeňka Tyce El Paso, porota udělila hlavní cenu ruskému snímku Jeden a půl pokoje Andreje Chržanovského.

Václav Havel,  Eva Zaoralová a Antonio Banderas,  foto: ČTK
Jaké byly letošní Karlovy Vary z pohledu programové ředitelky Evy Zaoralové?

"Já myslím, že byly dobré. Dokonce jsem slyšela z mnoha stran, že úrveň soutěže se zdála lepší než vloni, a reakce publika tomu nasvědčují."

Foto: Štěpánka Budková
Festival sledoval také publicista a někdejší předseda rady Státního fondu pro rozvoj kinematografie Tomáš Baldýnský:

"Karlovy Vary patří k festivalům, jejichž program má nejstabilnější úroveň ze všech festivalů, které jsem kdy navštívil. takže jsem jako obvykle vlastně spokojen. Karlovy Vary si kdysi vytvořily pozici festivalu mezi Východem a Západem, to znemená, že to je město, kam se lidem ze Západu ještě chce jezdit, ještě to není příšerně daleko, ale i z té druhé strany je sem stejně blízko a já myslím, že zrovna co se týče těch východoevropských a asijských filmů, je ten festival výborně zásobený a já jsem byl hrozně spokojený s tím, co jsem viděl. Ale jako český divák zase chci vidět chci vidět i to, co se děje na západ od nás, a s tím jsem byl taky spokojen."

Na 44. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zavítalo 12.061 akreditovaných návštěvníků, tedy víc než loni. Na 464 projekcí se prodalo 131.293 vstupenek.