Na filmový festival do Karlových Varů letos přijedou Sarandonová a Mirrenová

plakat1.jpg

Letošní mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začne už 29. června. Půjde o 47. ročník akce, která pravidelně láká světové hvězdy. Dvě takové bude mít i letos. První z nich je Susan Sarandonová. Převezme tu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Přijede už dříve avizovaná britská herečka Helen Mirrenová, která dostala zlatou sošku za hlavní roli ve filmu Královna.

Z filmu Láska,  foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Karlovarský festival je pověstný přátelským prostředím a také kvalitním výběrem filmů. Řada z nich bude mít v Karlových Varech světovou nebo evropskou premiéru, třeba nový snímek Woodyho Allena s názvem Do Říma s láskou. Chystají se také filmy, které bodovaly na letošním festivalu v Cannes. Umělecká poradkyně Eva Zaoralová upozorňuje zejména na vítězný snímek Láska, který režíroval uznávaný režisér Michael Haneke.

"Nebylo to snadné získat tak rychle, protože není snadné získat filmy z Cannes. Ten film je naštěstí koupení Artcamem, takže nám v tom pomohl a my jsme zase pomohli Artcamu s titulky a tak dále."

Helen Mirren,  foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Festival hostí zahraniční hvězdy, letos - jak už jsme zmínili - jsou dvě hlavní. Susan Sarandonová byla celkem pětkrát nominována na amerického Oscara, dočkala se ho v roce 1996. Zahrála si v řadě filmů, například Čarodějky z Eastwicku, Telma a Louisa či Nebezpečný klient. Je známou aktivistkou za boj proti hladu a nemoci. Helen Mirrenová dostala svého prvního Oscara v jednašedesáti letech za ztvárnění Alžběty II. ve filmu Královna. Na festivalu uvede film The Door, v němž ztvárnila hlavní úlohu pod vedením maďarského režiséra Istvána Szabóa, loňského prezidenta mezinárodní poroty karlovarského festivalu. Ředitel Karel Och připomíná, že hosté jsou více než kde jinde součástí festivalu.

"Když se to podaří, tak téměř ve sto procentech případů se z toho našeho hosta stává fanda festivalu. To se projevuje v tom, že účinkují v našich černobílých znělkách které se velice proslavily, zcela zadarmo a bez honoráře."

Eva Zaoralová a Karel Och,  foto: Barbora Kmentová
Zahraniční hosté si v minulosti vybrali Karlovy Vary jako jeden z mála festivalů, kam vůbec zajedou, říká Karel Och.

"Jedno z krásných setkání bylo samozřejmě s osobou, která patří k nejzajímavějším hostům posledních deseti let a sice Robert Redford. Přijel do Karlových Varů jako na festival, který si osobně vybral a festivaly skoro vůbec nejezdí, kromě toho vlastního v Sundance. To jsou ohromující setkání. Rád vzpomínám na paní Thelmu Schoonmaker, která je střihačkou Martina Scorseseho, jeho celoživotní spolupracovnicí a sama získala čtyři Oscary. Sama nás představila právě třeba Scorsesemu na natáčení jeho nového filmu v Londýně."

Karlovarský festival také letos uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko. Sám Forman ale do Varů nepřijede. V rámci pocty Josefu Somrovi promítnou film Žert, který režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 podle románu Milana Kundery. Programový ředitel Karlovarského festivalu Karel Och ještě přidává jedno doporučení.

"Při každé příležitosti zmiňuji věc, která se stala bezesporu filmovou událostí loňského roku. Je to patnáctihodinový dokument Příběhy filmu, což je neuvěřitelně silný projekt, která má šanci zpopularizovat dějiny filmu. Jeho tvůrce Mark Cousins má velký talent v tom, že zasazuje věci do kontextu, pouští ukázky z filmu 30. a let a 90. let a komentuje je. Ukazuje, jak se třeba vyvinuly některé směry a technologie."

Z filmu Tramvaj Michaely Pavlátové,  foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Film je také nejdelší z celého festivalu a bude uveden ve třech pětihodinových blocích. A jaký bude naopak nejkratší film letošního karlovarského festivalu?

"V sekci České filmy uvedeme nový snímek Michaely Pavlátové Tramvaj, který má sedm minut a byl velice úspěšně uváděn nedávno v Cannes a pokud se nepletu, vyhrál festival animovaného filmu v Annecy. Uvedeme ho v sekci České filmy."

Letos bylo vybráno do programu celkem 217 filmů. Festival uvede také 56 dokumentárních snímků.

Autor: Jan Charvát
klíčové slovo:
spustit audio